Údajné důkazy o podvodu při amerických prezidentských volbách se objevují jak na běžící pásu. Například se objevuje teorie, že v Detroitu bylo ve volbách zaregistrováno 4 788 duplicitních registrací, o 32 519 více registrovaných voličů než oprávněných voličů, 2 503 zemřelých lidí a jeden volič, který se dokonce narodil v roce 1823. Měla to zveřejnit televize FOX 2. Problém je, že reportáž televize FOX 2 se netýkala prezidentských voleb a screenshot byl šířen už v dubnu letošního roku. FOX 2 skutečně informovala o možném podvodu v Detroitu. Týkalo se to však demokratických primárek v prosinci 2019. Více na Snopes.com.

Šíří se i další nesmysly o údajných skocích při sčítání ve prospěch Joe Bidena. Kromě případů v Michiganu, o kterém náš web již psal, se podobné případy měly stát i v Georgii nebo Wisconsinu. Hlasy měly být přidány v noci, když volební komise nesčítala. Jindy se zase nějaké lístky měly ztratit. Ve všech případech se jedná o falešná tvrzení.

V Georgii koluje fáma o 40 000 zneplatněných korespondenčních hlasech. Zajímavé je, že fáma se týká okresu DeKalb, který pokrývá pás východu Atlanty, protože v roce 2016 zde drtivou většinou lidé hlasovali pro Hillary Clintonovou. Fáma pramenila z prohlášení, které dal ministr zahraničí státu Georgia Brad Raffensperger novinářům ráno 4. listopadu. Nehovořil však o 40 000 zneplatněných hlasech, ale o 40–50 tisících předčasných hlasech, které budou i tak započítány.

Americký stát Pensylvánie, který může být za aktuálního stavu rozhodující pro vyústění souboje o Bílý dům, se zdá být epicentrem šíření nepodložených či nepravdivých zpráv spojených s volbami v USA. Podle deníku The New York Times (NYT) tam odborníci na dezinformace pozorovali větší objem problematického obsahu než v ostatních státech. Volební den tam přinesl smršť tvrzení o snaze Demokratické strany zmanipulovat výsledky, propagovala je média stranící republikánům nebo člen volebního štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Sám Donald Trump sdílel během sčítání 5 tweetů, které Twitter následně označil za nepravdivé nebo zavádějící.

A o příklady nepodložených či nepravdivých zpráv spojených s volbami není nouze, web BuzzFeed News jich už ve středu evidoval přes dvě desítky. Objevovaly se zavádějící informace o dění u hlasovacích místností, předčasná tvrzení o výsledcích v různých státech a zejména dezinformace vytvářející dojem, že dochází k rozsáhlým podvodům. Problematický obsah přicházel i z kanálů napojených na Demokratickou stranu, mnohem viditelnější ale byly prohřešky republikánského tábora.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.