A je to tady. Nejsou ještě ani oficiálně vyhlášeny výsledky prezidentských voleb USA a již se objevují „zaručené“ informace o údajném podvodu, který šíří příznivci Donalda Trumpa. Například dezinformační web Aeronet, ale nejen on, zveřejnil údajný důkaz manipulace s hlasy v Michiganu. „Důkaz o podvodu – Když se znovu začalo sčítat v Michiganu, Joe Biden dostal naráz přes 138 000 hlasů, ale Donald Trump ani jediný,“ píše Aeronet.

Jenže realita je úplně jiná. Screenshoty nejsou z oficiálních výsledků zveřejňovaných volební komisí státu Michigan, ale z jednoho zpravodajského kanálu, který je reportoval, konkrétně Decision Desk HQ. A ve skutečnosti jsou časově prohozené – ten s vyšším číslem je dřívější. Pracovník Decision Desk při přepisování dat z oficiálních údajů udělal chybu a u jednoho volebního okrsku mu i Bidenových hlasů zůstala nula navíc, takže místo 15.371 hlasů pro Bidena se připočítalo (a zveřejnilo) 153.710 hlasů pro Bidena.

Rychle si chyby všimli a opravili ji, takže počet Bidenových hlasů poskočil najednou o 138.339 (153.710-15.371) směrem dolů. Ovšem pro výrobu laciné dezinformace stačilo udělat si screenshoty jednoho a druhého, sugestivně otočit jejich časovou posloupnost a ejhle – “důkaz” o volebním podvodu demokratů je na světě.

Zdroj: Lead Stories

Petr Jan Vinš


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.