Náš web 2. prosince 2020 přinesl analýzu videa, které natočil Ctirad Musil pod pseudonymem „Moravský troll“. V něm jsme mylně informovali o Ctiradu Musilovi jako dlouholetém členovi KSČM. Faktem je, že k tomu nemáme přímý důkaz. Pravdou je, že Ctirad Musil byl například v roce 2016 jen členem Komise mládeže při Ústředním výboru KSČM. 11 let před tím (v roce 2005) vystoupil na celostátní konferenci KSČM. Musil v minulosti vystoupil i na tzv. Antikapitalistickém kempu radikální levice a napsal celou řadu článků pro dezinformační komunistický web Dav Dva.

Členem komise mládeže je podle stanov „výrazná osobnost s potřebnými předpoklady a důvěrou ústředního výboru strany.“  Ze stanov však nevyplývá, že taková osobnost musí být členem strany. Za tato slova se tedy Ctiradu Musilovi omlouváme. Správné tvrzení tedy mělo znít: „Ctirad Musil řadu let spolupracoval s předsednictvem KSČM a byl výraznou osobností komunistického hnutí.“

Ctirad Musil si na nás postěžoval při rozhovoru s Igorem Chaunem. Igor Chaun pro změnu například opakovaně přednášel na Veletrhu Esoterika a jiných podobných akcích alternativního spirituálního nebo záhadologického charakteru. Založil neziskovou organizaci Goscha o. s. Český klub skeptiků Sisyfos mu za tyto aktivity udělil anticenu Bludný balvan.

Připomeňme, že Ctirad Musil byl odvolán z pozice primáře oddělení klinické biochemie a hematologie v Hranicích. Jeho tvrzení totiž neodpovídala realitě českých nemocnic během pandemie. Televize Seznam se obrátila na vedení hranické nemocnice, zda například skutečně během pandemie zbytečně hospitalizuje až tři čtvrtiny pacientů s covidem-19. „Není to pravda. My jako nemocnice se od této informace distancujeme. Nehospitalizujeme pacienty, kteří nepotřebují nemocniční péči. Jsme pod kontrolou zdravotních pojišťoven,“  řekl Eduard Sohlich, lékař a ředitel nemocnice Hranice.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com