Veřejnoprávní Hongkongský rozhlas RTHK  zachytil na video, jak se policie v Hong Kongu snaží vyměnit plastovou tyč, kterou měl u sebe postřelený osmnáctiletý student Tsang Chi-kin, za kovovou. Ačkoliv měl podle dostupných fotek uvedený student skutečně plastovou tyč, policie na tiskové konferenci k incidentu následně tvrdila, že šlo o kovovu trubku. Manipulace s pravdou je jedním ze základních způsobů vlády totalitních režimů.

Prezident Miloš Zeman a čínský velvyslanec v České republice Čang Ťien-min si přitom 25. září připili při příležitosti oslavy 70. výročí vzájemných diplomatických vztahů. Ambasáda Čínské lidové republiky si také při této příležitosti zaplatila osmistránkovou přílohu v deníku Právo.

Čínská lidová republika se formou inzerce snaží v mainstreamu zveřejňovat svůj pohled na věc. Tuto novou taktiku nedávno vyzkoušela na Slovensku. Zatím co na Slovensku byla inzerce graficky odlišena od zbytku týdeníku, v Právu je takřka od nerozeznání od běžného obsahu. Deník na to, že se jedná o inzerci upozorňuje jen nadpisem „tematická a komerční příloha“.

Připomeňme, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2018. Z ní plyne, že nejvýznamnějšími představiteli kybernetických hrozeb pro Českou republiku jsou aktuálně státní aktéři.

„Z hlediska státu představují státní aktéři dlouhodobě nejvýznamnější hrozbu. Obecně mají k dispozici lidské, finanční a časové prostředky, díky kterým jsou jejich operace v kyberprostoru technicky sofistikované a perzistentní. Jejich hlavní motivací bývají strategicky a politicky důležité informace a získání vojenských výhod pro případné budoucí konflikty. Pro Českou republiku v současné době představují hrozbu zejména operace aktérů napojených na Ruskou federaci a Čínskou lidovou republiku,“ uvádí se ve zprávě.

NÚKIB si je také téměř jist, že rozsáhlým útokem na českou vládní instituci v dubnu loňského roku stojí čínský aktér. „NÚKIB v roce 2018 pokračoval ve zkoumání rozsáhlého útoku na strategicky významnou českou vládní instituci. V rámci zkoumání byla provedena analýza dostupných technických dat a dalších relevantních informací (charakter oběti, trvání útoku, povaha odcizených informací, nakládání s odcizenými informacemi atd.), jejímž závěrem bylo, že původcem útoku je téměř jistě (90-100 %) státní aktér nebo na něj napojená skupina. Dle informací dostupných NÚKIB je pravděpodobné (55-70 %), že útok byl veden ze strany čínského aktéra,“ stojí ve zprávě NÚKIB jako jeden z příkladů řešených incidentů.

„Získání mnohdy neformální osobní e-mailové komunikace vrcholných, politicky činných představitelů státu může představovat účinný nástroj k jejich diskreditaci. Tyto důsledky ilustruje úspěšné prolomení systému COREU (komunikační síť používaná Radou EU, Evropskou službou pro vnější činnost, ministerstvy zahraničních věcí členských států a stálými zástupci při EU a Evropskou komisí), ke kterému došlo v roce 2018. Útočníkům se podařilo za dobu tří let, kdy v COREU působili nepozorovaně, odcizit tisíce dokumentů. Podle informací médií celý případ začal na Kypru. Útočníci se pomocí phishingu na jednoho ze zaměstnanců dostali do systému kyperské vládní organizace, kde získali přihlašovací údaje do celého systému COREU, a odtamtud kradli dokumenty relevantní pro všech 28 zemí EU,“ upozorňuje NÚKIB na případ týkající Evropské unie jako celku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.