Jindřich Rajchl je znám tím, že šířil nejrůznější dezinformace o pandemii COVID-19 a očkování proti němu. Proslavil se jako řečník a pořadatel demonstrací a nyní založil Chartu 2022

Jindřich Rajch by však byl rád odborníkem na to, zda Česká republika může nebo nemůže nahradit plyn z Ruska. Uvádí však naprosto chybná čísla. Plynovod Nord Stream 1 do EU dodává cca 50 miliard m³ plynu ročně. Kapacita jednoho tankeru na přepravu zkapalněného plynu (LNG) je cca 147 000 m³. Na nahrazení plynu z Nord Stream 1 by bylo potřeba 347 150 tankerů,” tvrdí Rajchl v příspěvku, který má stovky sdílení. Jenže Rajch si neuvědomil, že plyn je mnohem lehčí než vzduch a naopak LNG má hustotu mnohem vyšší. Zemní plyn váží za běžné teploty a tlaku 0,7 kg/m3. Zkapalněním zemního plynu se zmenší objem až 600× a výsledný LNG má hustotu 400 kg/m3. Číslo 347 000 tankerů je tedy nutné dělit 600, protože zkapalněný v terminálech se kapalný zemní plyn mění na plynný a do plynovodů míří už v plynné formě. K nahrazení plynovodu Nord Stream 1 by stačilo tedy přibližně 700 tankerů LNG, což je stále vysoké číslo, ale ne nepředstavitelné. Kapacita tankerů se pohybuje od 125 000 do 160 000 m³.

O oproštění závislosti na ruském plynu se hovoří v krizovém plánu Evropské komise, který vznikl jako reakce na ruskou agresi na Ukrajině. V plánu se kromě LNG hovoří o zvýšení dodávek plynu z Kataru nebo nahrazení plynových kotlů tepelnými čerpadly, tedy o opatření, které by snížilo poptávku po zemním plynu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.