Ve snaze prosadit se do veřejného prostoru aktivisté, kteří šířili dezinformace během pandemie, zakládají nové a nové spolky. Novinkou je spolek Charta 2022. Mluvčími Charty 2022 jsou lékař a epidemiolog Jiří Beran, právník a předseda Institutu práva a občanských svobod Pro Libertate Tomáš Nielsen a právník a advokát Jindřich Rajchl. Mezi významné signatáře pak patří například Petra Rédová, mikrobioložka Hanka Zelená nebo režisér Jan Tománek. Tedy všichni ti, kteří figurovali už v jiných sdružení jako Zdravé fórum, nebo Pro Liberte. Cílem má být úplné zrušení covidových certifikátů nebo pandemické pohotovosti.

V době ruské agrese proti Ukrajině zřejmě média vyhodnotila, že založení dalšího a dalšího spolku týkající se pandemie nestojí příliš za pozornost. Charta 2022 to vnímá jako cenzuru, protože na demonstraci 20. března 2022 na Staroměstském náměstí se jim podařilo zaplnit náměstí lidmi. Své tvrzení však nijak nedokazují a například Reflex, který o demonstraci psal,nepřináší jakoukoliv fotografii z vyšší perspektivy, ze které by bylo možné plné Staroměstské náměstí dokázat. Našli jsme jen jedinou fotografii z vyšší perspektivy a to na samotné facebookové stránce Charty. Z té je však vidět, že Staroměstské náměstí je zaplněno sotva z poloviny, kdy prostranství za památníkem mistra Jana Husa je zcela prázdné.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.