Europoslanec za SPD Ivan David (zřizovatel dezinformačního, prokremelského a antisemitského webu Nová republika) zveřejnil 4. března 2020 na svém facebookovém profilu následující status:

V článku David vycházel z dezinformačního rakouského webu Wochenblick.at, který byl za svůj způsob reportování už několikrát kritizován rakouskou Tiskovou radou. Podle Wochenblicku údajně míří řečtí rolníci masově k turecké hranici, aby bránili vlast proti imigrantům. Článek obsahuje odkaz na řecký bulvární web Newsbomb, kde ovšem uvádí pouze to, že sdružení zemědělců z pohraničního města Alexandrupoli nabídlo podporu vládě. Odvolává se přitom na Georgiose Dimitriadise, ředitele kanceláře předsedy vlády Mitsotakise. Ten informaci převzal ve svém tweetu, jako zdroj ovšem uvádí nikoli přímo toto prohlášení, ale opět článek z webu freepen.gr z 29. 2. 2020, který se konečně odvolává na facebookový status výše zmíněného sdružení rovněž z 29. 2. 2020.

 

Fotografie, kterou ve svém statusu ze 4. března 2020 převzal Ivan David, je snímkem z protestů řeckých rolníků z 25. 1. 2018, na což Davida upozornil David Nocar.

David nejprve tvrdil, že fotografie je ilustrační ze zaplacené databáze.

V další reakci pak David přiznává, že fotografie není z místa, a uvádí odkaz na Wochenblick s údajnou aktuální fotografií.

Bohužel pro doktora Davida má Wochenblick přímo pod obrázkem uvedeno, že jde o ilustrační fotografii. Uživatel „Diagnóza Tomio Okamura“ upozornil, že jde o fotografii z loňských protestů v Berlíně.

Ivan David pak další diskusi tapetoval touto fotografií a lhal, že jde o aktuální snímek. Později ovšem tvrdil, že stará je pouze fotka, ale článek je aktuální. Nakonec se začal odvolávat na článek francouzského webu www.fdesouche.com, který ale opět obsahuje onu fotografii v jeho úvodním statusu (mimochodem jde o web šířící lži a napojený na francouzské indetitáře).

David dále předvedl, že neovládá němčinu, protože neuměl na rakouském webu dešifrovat, že číslo 100 000 se netýká počtu sedláků, kteří se svými traktory jedou na hranice, ale údajného počtu migrantů, kteří hodlají překročit hranici (odvolával se přitom na údajné oznámení řecké agrární komory). Na základě této falešné informace pak fabuloval, že to sedlákům bude na hranice trvat.

Když se pak David dostal do úzkých, začal se chovat stejně jako všichni přistižení lháři a začal obviňovat druhé z duševní poruchy nebo z trollingu, vyhrožoval zablokováním a zamontoval do diskuse Českou televizi, elfy i Milion chvilek pro demokracii.

Ohromující je nejen Davidova naprostá renitence a absolutní neschopnost pracovat se zdroji, ale i naprostá stádnost příznivců SPD, kterým nevadí ani falešná čísla, ani falešné fotografie – hlavně když potvrzují jejich předem daný názor.

O způsobu uvažování Ivana Davida a jeho přívrženců si můžete udělat obrázek na základě několika níže uvedených screenshotů.

 


author