Sociální sítí Facebook koluje údajný příběh jedné kadeřnice, která prý ostříhala ženu na pohřeb ve svém salonu a ze zákaznice se „vyklubala“ kontrolorka. Příběh zveřejnila iniciativa „Chcípl PES“.

Text:

„Příběhy z našeho callcentra: dneska jsme hovořili s jednou kadeřnicí, která nám se nám s pláčem a vztekem svěřila s následujícím příběhem: “Jezdím stříhat lidi k nim domů a volala mi jedna zoufalá paní, že mají v rodině úmrtí a musí jít na pohřeb, zda bych ji ostříhala. Navrhla jsem jí, že ji ostříhám u ní doma. Ale prý kvůli úmrtí se to nehodí. Tak jsem souhlasila s tím, že může přijít ke mě do salonu. Jakmile jsem paní umyla hlavu, tak se mi prokázala jako kontrolorka a následně mi udělila pokutu…”

Kdy a kde se událost měla udát se nedozvíme. Také se nedozvíme, z jakého orgánu údajná kontrolorka byla, natož jméno nebo služební číslo. Jak jsme již psali jinde, kompetenci ČOI není kontrola vládních opatření. Z toho tedy lze usuzovat, že by se mohlo jednat o hygienickou kontrolu.

Příběh má však mnoho háčků. Tím, že by zákaznice kontrolorka vstoupila do uzavřeného salonu, sama by se dopouštěla přestupku. To by se samozřejmě ukázalo jako problém, kdyby se kadeřnice odvolala. S největší pravděpodobností by taková pokuta neprošla žádný správním orgánem.

Dalším problémem je, že na kontroly z hygieny chodí hygienici ve dvou. Je to i jistá pojistka pro kontroly, kdyby byli například napadeni. Velkou důvěru ani nevzbuzují podmínky. Údajná zákaznice kontrolorka si nechala umýt hlavu, aby se prokázala jako kontrola. Vše se stalo v době, kdy venku byly velké mrazy. Opravdu si někdo myslí, že takto kontrolorka riskovala své zdraví?


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.