Především zástupci SPD opakují, jak Česká republika jedná nehospodárně, když nechává ČEZ obchodovat na burze. Upozorňují na to, že Česká republika má majoritní podíl ve firmě a stát největší energetické společnosti v ČR půjčuje peníze. Příspěvky na toto téma v posledních dnech publikovala například Karla Maříková nebo Petra Svedíková Vávrová. To je však jasné nepochopení a dané političky SPD jen dokazují, že nerozumí trhu.

To, že má někdo majoritní podíl (počet akcií) v akciové společnosti neznamená, že si může dělat co chce. Vlastníci akcií (akcionáři) mají právo podílet se na řízení společnosti, právo na podíl na zisku (dividendu) a související práva a povinnosti. Pokud by společnost ČEZ přestala obchodovat na trhu nebo na trhu by prodala jen přebytek, vznikla by minoritním akcionářům, kterých jsou tisíce, ztráta, kterou by pak jistě vymáhali po České republice. Česká republika by tak nic neušetřila a jen by čelila soudům a musela by platit i tyto náklady. „V tisku jsou často slyšet názory na zásahy vlád v různých evropských zemích, které stanovily maximální cenu elektřiny. Problém spočívá v tom, že všichni významní výrobci elektřiny včetně firem s majoritní účastí státu, jako je francouzská EDF nebo ČEZ, mají formu akciové společnosti. Proto musí z principu usilovat o přízeň akcionářů tím, že svoje úsilí s péčí ‚řádného hospodáře‘ zaměřují na maximalizaci hodnoty společnosti,“ popisuje serveru iROZHLAS.cz Stanislav Mišák z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Stát tak má jedinou možnost a to odkup akcií minoritních akcionářů. Problém je v tom, že v současné době mají akcie obrovskou hodnotu a tak transakce by byla drahá. „V případě realizace odkupu minorit ve výrobní části bychom nicméně při pohledu na její výhled ziskovosti očekávali velmi vysokou odkupní cenu. ČEZ pro rok 2022 očekává EBITDA zisk ve výrobě a těžbě uhlí 68-84 mld. Kč (oproti 37,5 mld. Kč v roce 2021) při cenách elektřiny 95-98 EUR/MWh. Na roky 2023-2025 jsou ceny elektřiny na burze aktuálně poblíž historických maxim kolem 235/190/170 EUR/MWh. V případě setrvání cen na těchto úrovních to vytváří prostor pro zhruba další zdvojnásobení EBITDA výrobní části ČEZ pro následující tři roky a v případě odkupu by tyto tržní ceny musely být reflektovány v odkupní ceně minorit,“ řekl pro ekonomický web Kurzy.cz Petr Bártek, analytik České spořitelny.

Vláda se tak rozhodla, že vzhledem k tomu, že ČR inkasuje nejvyšší podíl z dividend, nabídne koncovým zákazníkům (občanům) určitou slevu čímž peníze inkasované ze zisku firmy rozpustí ve slevách občanům. Další možností by bylo například snížení DPH.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.