Čemu všemu jsou schopni členové SPD uvěřit a co vše jsou ochotni sdílet svědčí i tento příspěvek. Buňka SPD ve Vyšším Brodě zcela vážně sdílí údajný výrok, který prý měl říci George Soros. ,,Zničení bílých západních kultur migrací je moje poslední pomsta na lidstvo, než vyhasne mé světlo,“ měl říci Soros.

Samozřejmě je to absolutní nesmysl. Údajný výrok pochází z ultrapravicového blogu „truenewsworld“. V článku, ze kterého SPD čerpá, si autor zcela vážně pohrává s myšlenkou, že George Soros sloužil u jednotek SS. To, že Sorosovi bylo v době, kdy vypukla válka devět let (narodil se v roce 1930) a 14 let, když se nacistické Německo bezpodmínečně vzdalo, evidentně šiřitelům těchto nesmyslů vůbec nevadí. Nejabsurdnější tvrzení se poprvé objevilo v listopadu 2016 a v smyšleném příběhu se psalo, že Soros sloužil jako důstojník polovojenské Schutzstaffel (SS) v Německu. Podmínkou pro službu v SS byl věk 17 let a příslušnost k árijské rase. Asi nikoho nepřekvapí, že fotografie, která má „dokazovat“ jeho účast v jednotkách SS, je snadno dohledatelná pomocí zpětného vyhledávání obrázků a ověření tak zabere jen několik vteřin. Mladý muž v uniformě Waffen-SS je Oskar Groening, nacista, který sloužil v koncentračním táboře Osvětim a to od roku 1942 až do konce války. Až v červenci 2015, ve věku 94 let, byl odsouzen ke čtyřem letům vězení. Podle soudu svým jednáním napomáhal hladkému fungování německé smrtelné mašinerie, a nese tak spoluvinu za smrt nejméně 300 tisíc Židů.

Jakýkoliv jiný důkaz existence tohoto výroku neexistuje. Vývoji názorů George Sorose na uprchlickou krizi se podrobně věnuje švýcarský web nzz.ch. Příklad ukazuje, že členové SPD jsou schopni věřit úplně všemu, co zapadá do jejich „světonázoru“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.