Za velice úsměvnou jde považovat teorii, že americký multimiliardář, finančník a filantrop židovského původu George Soros sloužil u jednotek SS. Přesto se fotografie, články a příspěvky na sociálních sítích s touto nesmyslnou teorií objevují už od roku 2016.

To, že Sorosovi bylo v době, kdy vypukla válka devět let (narodil se v roce 1930) a 14 let, když se nacistické Německo bezpodmínečně vzdalo, evidentně šiřitelům těchto nesmyslů vůbec nevadí. Nejabsurdnější tvrzení se poprvé objevilo v listopadu 2016 a v smyšleném příběhu se psalo, že Soros sloužil jako důstojník polovojenské Schutzstaffel (SS) v Německu. Podmínkou pro službu v SS byl věk 17 let a příslušnost k árijské rase.

Asi nikoho nepřekvapí, že fotografie je snadno dohledatelná pomocí zpětného vyhledávání obrázků a ověření tak zabere jen několik vteřin. Mladý muž v uniformě Waffen-SS je Oskar Groening, nacista, který sloužil v koncentračním táboře Osvětim a to od roku 1942 až do konce války. Až v červenci 2015, ve věku 94 let, byl odsouzen ke čtyřem letům vězení. Podle soudu svým jednáním napomáhal hladkému fungování německé smrtelné mašinerie, a nese tak spoluvinu za smrt nejméně 300 tisíc Židů.

Soros byl naopak za války nucen, spolu se svou celou rodinou, skrývat svou identitu, aby nebyl násilně odvlečen do některého z ghett, internován v některém z koncentračních táborů, případně nebyl uvězněn nebo zabit během desetiměsíční nacistické okupace Maďarska počátkem roku 1944.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com