Jeden ze známých narativů říká, že zdravotnictví je byznys. Vydělávají na něm farmaceutické společnosti, vydělávají na něm nemocnice a jsou takto uráženi i lékaři a další zdravotnický personál. Samozřejmě faktem je, že nikdo nedělá nic zdarma. Zatímco ovšem medicína je regulována obrovským množstvím nařízení, aby pacienti byli chráněni, léčitelé si de facto mohou říkat a dělat, co chtějí. Přitom na víře pacientů, že existuje jiný způsob léčení než ten oficiální vydělávají obrovské peníze. Velká část z nich nyní bojuje urputně proti očkování. Antonín Šlajch z projektu Iluminátor ve videu popsal několik způsobů, jakým tito léčitelé vydělávají.

  1. Osobní konzultace

Různí homeopaté a léčitelé si za osobní konzultace účtují poměrně nemalé peníze. Jeden z příkladů je například Matouš Svoboda. Ten na sociální síti Facebook šíří nejrůznější dezinformace o současné pandemii a proti očkování. Sám si účtuje za jednu konzultaci (osobní, ale i videohovor) 1 500 Kč.

  1. Vydávání knih

Oblíbeným způsobem je vydávání nejrůznějších knih. Antonín Šlajch například připomíná knihy o nebezpečných chemických látkách CDS a MMS, které se v ČR prodávají za stovky korun. Druhým příkladem jsou na ulici často vídaní členové náboženských sekt jako Hare Kršna. Ti vám v rozpravách o vyšší moci vnutí knihy, které oficiálně nechtějí zaplatit, ale naznačí vám, že dar očekávají. V knihách se přitom dozvíte jen věci, které je (bohužel) možné najít si i na internetu.

  1. Doplňky stravy

Většina léčitelů vám při konzultacích či jiným způsobem nutí nejrůznější doplňky stravy. Například z článku Davida Formánka na webu Otevři své oči se prokliknete na doplněk stravy za téměř 100 dolarů. Je jím konopný extrakt. Ten prý chrání před „poškozením mRNA vakcínami“. Mimochodem, konopný olej, který léčitelé nabízí v přepočtu za 2200 Kč, koupíte v lékárně zhruba za 125 Kč.

  1. Videa, dokumenty, filmy

Jedna ze společností zaměřující se na odpůrce očkování nabízí za stovky dolarů videodokumenty, které jinak najdete na internetu zdarma.

  1. Reklamní předměty

Odpůrci očkování, kteří tvrdí, že děti není možné očkovat proti jejich vůli, je mnohdy využívají ke své propagandě. Je znám například obchod, který prodává reklamní předměty specializovat na děti.

Tento byznys je samozřejmě propojený. Například web Otevři svou mysl doporučuje jeden z těchto léčitelských webů vydávající nejrůznější knihy. Formánek také na svém webu propaguje lampu, která vás údajně ochrání proti 5G sítím. O tom, jak se zpeněžují dezinformace, píše například i web First Draft nebo Bitch media. Deník The Guardian však upozornil, že na nebezpečných teoriích vydělá i sám Facebook.

Také Zdravotnický deník v roce 2019 zveřejnil, jak funguje byznys, který straší rodiče před očkováním „Sedmdesát dva tisíc korun, tak podle údajů spolku Rozalio vyčíslili rodiče náklady spojené s „léčbou“ vedlejších účinků očkování. Jsou přesvědčeni o tom, že za ADHD (hyperaktivita s poruchou pozornosti), potravinové alergie a ekzémem a další zdravotní problémy může právě očkování. A proto utratili desítky tisíc korun za „řízenou kontrolovanou detoxikaci Joalis“, homeopatika, Bachovy esence a doplňky stravy. Právě Rozalio pak svým příznivcům doporučuje, aby tyto šarlatánské metody využívali a platili za ně. Jsou prý spolehlivou možností, jak se vyhnout řadě zdravotních problémů spojených s očkováním či jejich „šetrným“ řešením,“ popisuje článek.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.