Na internetu již delší dobu operuje skupina lidí, která věří, že chemické přípravky jako jsou bělidla či bazénové dezinfekce mají zázračné léčivé účinky. Navzdory tomu, že podle lékařů a expertů jsou tyto chemikálie nebezpečné, své příznivce mají i v Česku.

Nyní „vůdce“ skupiny Ota Nepilý šíří, že prý tyto žíravé látky jsou účinnější jak roušky. „Doporučuji si u ministerstva zdraví a vlády vyžádat pro uživatele CDS / oxidu chloričitého výjimku z nošení roušek, neboť jednoduchými, levnými a účinnými aplikacemi s ClO2 chráníme sebe i okolí a nejsme infekční ani nejsme přenašeči. Navíc ClO2 funguje 1000x lépe, než ochrana rouškami,“ napsal doslova na sociální síti. Taková výjimka ale ve skutečnosti neexistuje a neuděluje se. Redakce Eurozpráv se seznámila s plným zněním mimořádného opatření platným od 1. září a výjimky z něj jsou uděleny například osobám s poruchou intelektu. V dokumentu, který si server EuroZprávy.cz vyžádal od ministerstva zdravotnictví, ale o uživatelích chemikálií či jiných neschválených léčebných prostředků nikde nic uvedeno není.

Ty navíc proti novému typu koronaviru nemají žádný účinek, což serveru EuroZprávy.cz potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví. „Ministerstvo zdravotnictví nemá informace o tom, že by tyto látky měly pozitivní účinky při léčbě covid,“ sdělila nám ředitelka odboru komunikace Gabriela Štěpanyová.

Příklad z Argentiny jako odstrašující příklad

Ve městě Neuquén v Argentině nedávno zemřel pětiletý chlapec poté, co mu jeho rodiče podali oxid chloričitý (CDS). Rodiče se domnívali, že má koronavirus. Oxid chloričitý je látka, která je v Argentině a obecně v latinské Americe chybně propagována jako lék ke zmírnění příznaků koronaviru (a jiných nemocí), přestože jeho použití je zakázáno tamním ministerstvem zdravotnictví, které varovalo, že může způsobit vážné zdravotní problémy .

„Chlordioxid je silné oxidační činidlo a používá se proto průmyslově na bělení textilií a papíru a také jako dezinfekční prostředek. Je silně toxický. Bakterie a viry ničí, ovšem stejně tak patogenní jako ty hodné. K vnitřnímu použití je nevhodný a o jeho pozitivním účinku v těle lze silně pochybovat,“ napsal ve svém rozboru problematiky MMS dnes již zesnulý lékař Jiří Heřt. Navíc vyloučil i možnost nějakého pozitivního účinku této látky v organismu. Už v žaludku se totiž působením silné kyseliny solné většina chlordioxidu uvolní. Okamžitě reaguje s obsahem žaludku a vyčerpává se. Jeho vstřebávání stěnou žaludku, jak tvrdí pan Humble, je nesmysl. Představa o pronikání střevní stěnou, do červených krvinek a tělesných buněk nebyla nikdy prokázána. Červené krvinky ho nepřenášejí „jako kyslík“, jak píše Humble, protože hemoglobin, krevní barvivo, je určeno specificky pro vázání molekulárního kyslíku. Oxid chloričitý je vysoce toxický, oxidující a škodí i životnímu prostředí. Obdobné vlastnosti má chloritan sodný.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.