Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Na bezpečnostní konferenci v Poslanecké sněmovně to uvedl ředitel BIS Michal Koudelka.

„Byla vytvořena osobami s vazbou na ruské zpravodajské služby a byla financována z Ruska a ruské ambasády,“ řekl bez dalších podrobností. Informace o zásahu by mohly být součástí výroční zprávy BIS za rok 2018. Zprávou se bude ve čtvrtek zabývat poslanecká komise pro kontrolu činnosti této tajné služby, uveřejněna bývá obvykle do konce roku.

Podle týdeníku Respekt se operace začátkem loňského roku týkala skupiny ruských občanů a několika dalších Rusů, kteří získali české občanství. Skupina měla fungovat pod krytím dvou soukromých firem v Praze. Ty měly běžným zákazníkům prodávat počítačový hardware a software, ale současně prováděly hackerské útoky. Síť byla financována z Ruska a ruské ambasády a měla prostřednictvím sítě serverů útočit na cíle v Česku i na české zahraniční partnery.

Deník N navíc nedávno přinesl další závažnou zprávu. Česká firma z Václavského náměstí financovala podle černohorských úřadů proruský převrat v den voleb. Společnost s ruskými majiteli a s nulami v účetnictví poslala v přepočtu 40 milionů korun lidem, kteří připravovali státní puč a najali si zabijáka na vraždu černohorského premiéra. Nyní jsou vyšetřováni a obviněni z terorismu. Deník N vypátral a mluvil s Rusy, kteří společnost v Praze zakládali a vlastní.

Prezident Zeman v prosinci 2018 nařkl BIS, že je neschopná. „Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit, byť jen jediného ruského nebo čínského špióna,“ řekl Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov. Zeman tedy jednoznačně nemluvil pravdu.

Bezpečnostní informační služba, kromě výše uvedeného úspěchu, v ČR odhalila tři ruské špiony. „Kontrarozvědka zahájila akci k odhalení prvního ze tří ruských špionů už před tři čtvrtě rokem. V následujících týdnech po jeho odjezdu pak kontrarozvědka přišla na další dva, kteří opustili zemi rovněž s nálepkou „nežádoucí“. Tentokrát už šlo o zaměstnance ruské ambasády v Praze a dalšího přijíždějícího diplomata. Podle Respektu se česká diplomacie obávala eskalace konfliktu, proto ruské občany nevyhostila. Diplomatům nebylo prodlouženo vízum, jeden z nich nedostal povolení k pobytu v Česku. Ruské ministerstvo nicméně zareagovalo razantně – jejich úřady zamezily přístup do země dvěma českým diplomatům bez udání důvodu,“ psala tehdy Česká televize.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.