V pořadu 168 hodin České televize ze 16. října 2022 bylo ocitováno vyjádření „bezpečnostního analytika“ Andora Šándora, že mnoho obětí na Ukrajině údajně má na svědomí ukrajinská protiletecká obrana, když sestřeluje rakety a ty pak neplánovaně dopadají na civilisty. Náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn se k Šándorově tvrzení následně vyjádřil takto: „Tak to není bezpečnostní expert, ale šašek. To je úplně stejné, jako byste tvrdili, že za promáčení bytů pod hořícím objektem odpovídají hasiči, kteří se to pokoušejí uhasit. To je prostě směšné a nějak se mi nechce věřit, že by to pronesl někdo, kdo se tituluje bezpečnostním expertem. “ [čas 07:06 – 07:50]

Jsme velmi rádi, že toto trefené hodnocení zaznělo ve veřejnoprávním médiu od povolaného člověka. Jen tím potvrdil skutečnost, na kterou jsme (nejen my) upozorňovali už několik let, totiž je Šándor pouze papouškuje ruskou propagandu. Například v pořadu Jak to vidí na ČRo Dvojka v pořadu „Jak to vidí“ zpochybňoval skutečnost, že jedový útok na Alexeje Navalného byl podniknut na příkaz diktátora Putina, jindy tamtéž opakoval Putinovu lež o slibu o nerozšiřování NATO, rovněž se snažil vyvinit Rusko z teroristického činu ve Vrběticích (argumentací „Proč by to Putin dělal?“, tak dobře známou od příslušníků kremelské páté kolony u nás).

Ten, kdo se více zajímá o ruské vlivové agenty u nás, ale už musel přinejmenším od dubna 2016 vědět, co je Šándor zač. Exgenerál tehdy totiž vystoupil na akci spoluorganizované Kremlem a konané pod záštitou Tomia Okamury, Radima Fialy a Jaroslava Holíka z SPD v našem parlamentu (což je už samo o sobě ostudné) a nazvané Mýty o Rusku. Spolu se Šándorem na akci promluvili i bývalí agenti StB Zdeněk Zbořil, Oskar Krejčí a Martin Koller a dokonce i bývalý disident a na sklonku života kremelský patolízal Jan Petránek. Zazněly staré známé ruské lži o ohrožování Ruska ze strany NATO, o (Západem iniciovaném) převratu na Ukrajině a o nutnosti ukrást Krym.

Lze tedy jen doufat, že se Šándorem bude napříště možné se setkat pouze v inferiorních médiích, jako jsou CNN Prima News, Parlamentní listy nebo Radio Universum.


author