Rozebíráme některé výroky premiéra Andreje Babiše z tiskové konference 3. 10. 2020, která se uskutečnila v návaznost i na výsledky krajských a senátních voleb.

  • „Já bych samozřejmě chtěl poděkovat všem spoluobčanům, kteří přišli k volbám. A je skutečně úžasné, že se nebáli. V tomto období covidu 19 že se nebáli a přišli volit. […] Já myslím, že to skvělý výsledek. A já jsem měl z toho obavy. Přiznám se, měl jsem z toho obavy, protože samozřejmě ta masáž médií, včetně České televize, a nebudu se vracet k tý poslední debatě, která skutečně nebyla objektivní, tak byla neuvěřitelná. Od rána do večera kritika naší vlády. A nebyly to vlastně témata do krajských voleb. My jsme všude měli Covid 19, covid 19.“

Komentář

Výrok o neobjektivní besedě je lež, protože každý účastník debaty měl svůj čas a mohl v něm mluvit. Babišovi pravděpodobně vadilo to, že jej nenechali skákat do řeči jiným a že měl oponenty. Není totiž zvyklý logicky argumentovat, což se projevilo například v Otázkách Václava Moravce. To jej také patrně vedlo k neodůvodněnému jmenovitému útoku na Českou televizi.

Údajná neustálá kritika vlády ze strany médií je lež, když Babiš vlastní (úmyslně píšeme vlastní) MF Dnes, Lidové noviny a rádio Impuls a když navíc on sám vystupoval na spoustě tiskových konferencí, a jak on sám, tak i ti, které diriguje, dávali rozhovory do rádií a televizí.

Tvrzení, že se hovořilo hlavně o covidu, ukazuje, že Babiš nerozumí tomu, jak se u nás vyhrávají krajské volby. Například Jiří Paroubek postavil oranžové „tsunami“ na odporu proti poplatkům u lékaře, které nespadají do působnosti krajů. Spíše je udivující, že je Babiš udiven.

  • „Děkuji našim organizacím, které zmobilizovaly naše zdravé voličské jádro.“

Komentář

Sousloví zdravé jádro má bohužel negativní konotace, protože právě zdravé jádro strany se po sovětské invazi v roce 1968 postaralo o čistky (ale v Babišově případě se jen potvrzuje staré úsloví, že co je z kočky, myši chytá).

  • „Ale protože tady byla obrovská nejistota, jestli přijdou naši voliči, jestli nám dají hlasy, jestli podlehnou různým těm dezinformacím, které i dnes jsme slyšeli od různých komentátorů a…. Ale je dobře, že tomu nevěří naší voliči. protože samozřejmě oni mají zdravý rozum a vědí rozlišit fejky od pravdy. A taky se možná koukaj každou neděli na můj pořad „Čau lidi“, kde všichni se můžou dozvědět, jak to je. Takže já mám z toho obrovskou radost. Můj hlavní přání bylo, abychom ty volby vyhráli, ale občas, jak je zvykem, jak se dovídáme, že vlastně když vyhrajem, tak vlastně nevyhrajem, ale já myslím, že každý umí počítat. A vypadá to, že budeme mít větší procento, než roku 2016, že budeme mít větší počet hlasů než v roce 2016, a to je fakt úžasné. A já myslím, že všichni vnímaj tu atmosféru. Já jsem úplně … nestačím se divit, teď skončila paní Pekarová, jak oni všichni mluví o čem? Jak porazit Babiše. Jak porazit Babiše. To spiknutí nenávisti. To bylo neuvěřitelný v těch debatách, jak někteří lídři toho Babiše nenávidí. To je jediný jejich program. Porazit Babiše. Příští rok. Teďka jsme se spojili uspěli jsme a teďka znovu. Ne co Babiš s vládou udělal a co udělal v politice od roku 2014. A myslím si, že toho není málo. My jsme tady vlastně bohužel po revoluci nezavedli většinový systém. Ale my ho de facto máme, protože je to hnutí ANO s Babišem proti všem. […] Všichni proti vítězi, všichni proti ANO, a to je ten jejich program.  A o tom budou i ty příští volby, které budou relativně brzo, za rok.

Takže taková je situace na naší politické scéně a o to cennější je to, že jsme dostali tolik hlasů. Protože ta masáž byla neuvěřitelná. Proto si to strašně vážím, všem děkuju ještě jednou, hlavně všem děkuju těm, kteří jsou s námi už dlouho od začátku, že nám věří, že nás podporují. Protože oni věří, že skutečně já jsem šel do politiky kvůli lidem, ne kvůli sobě.

[…]

Je to skvělý úspěch, nečekal jsem to. Nestačím se ale divit, jak všichni mluví o tom, jak porazit Babiše. To spiknutí nenávisti je neuvěřitelné. O tom budou i příští volby za rok. A o to cennější je to, že jsme dostali téměř 600 tisíc hlasů, z čehož mám velkou radost.”

 

Komentář

Andrej Babiš přesnějšího určení hovoří o fejcích, což je nemístná generalizace. Pravdu je prý se možné dovědět pouze v propagandistických výstupech v „Čau lidi“. Premiér se zde prodává jako jediný nositel pravdy, který musí bojovat proti zlým nepřátelům, kteří se proti z nenávisti spikli. Zde jde o argumentační klam ad misericordiam, který apeluje na soucit. Přitom jde o normální politický boj. Ukazuje se tak, že Andrej Babiš neuznává principy demokracie.

Babiš rovněž manipuluje voliče tím, že jim podkuřuje prohlášením, že mají zdravý rozum.

Výsledky, o kterých Babiš hovoří, nejsou tak fantastické, jak se snaží podat. Nejde jen o počet hlasů jako takových, ale o to, kolik za ně strana získá mandátů. Hnutí ANO oproti krajským volbám v roce 2016 získalo jen o dva mandáty více a procentuálně jde o desetiny procenta. Horší ale je koaliční potenciál ANO, který se výrazně snížil úbytkem u ČSSD a KSČM, tyto strany ovšem částečně kompenzuje SPD.

Skutečnou motivaci, proč Andrej Babiš šel do politiky neznáme. Je ale zvláštní, že od jeho vstupu do politiky se jeho majetek zdvojnásobil ze 40 mld Kč na 80 mld. Kč. V této souvislosti by také po zkušenostech společnosti FAU bylo potřebné, aby se investigativní novináři zaměřili na to, kolik „zakleknutých“, a tím pádem mnohdy i zničených firem podnikalo v oborech, kde mohly konkurovat či skutečně konkurovaly firmám z holdingu Agrofert.

  • Na dotaz ke středočeské hejtmance Jermanové Babiš odpověděl:

„Středočeský kraj mě příjemně překvapil, je velká škoda, že paní hejtmanka vlastně si to pokazila různými aféry, aférky bych to nazval. Protože tady v prostoru se stále opakuje, já jsem to znovu slyšel. Prosím vás, zločinec Švachula přišel z ODS, aby bylo jasno, tak si to už zapište konečně. A porovnávat Švachulu s Jermanovou je absolutně nehorázné. Ano, paní Jermanová udělala chyby, na druhý straně ten kraj dostal ty nemocnice do plusu? To už všichni zapomněli, jak ódéeska privatizovala ty nemocnice ve Středočeském kraji?“

Komentář

Babiš zde argumentuje falešně, protože Jermanová byla v ODS stejně jako Švachula. Hejtmančiny přešlapy označuje jako aférky, přitom šlo záležitosti ně hraničící s trestnými činy, jako například pochybné výdaje na externí poradce, prémie pro zaměstnance hejtmanství, skandál s používáním služebního vozu manželem-kadeřníkem, žaloba na záchranářku, arogantní útoky na nepohodlné novináře, lži o tom, kolik údajně stálo vypracování odpovědí na jejich dotazy, obviňování opozičních politiků ze šikany a především reorganizace na hejtmanství, aby sloučený odbor „správně“ rozhodl o přestupku Andreje Babiše.

Odvoláváním se na ODS Babiš používá argumentační klam „red herring“.


Profilový obrázek

author