Na internetu se ve velké míře šíří konspirační video ze Slovenska. Nejvíce je sdíleno na Facebooku stránkou „Prečo média mlčia“. Video nese název „Korona je hoax? pozrite video“ (do češtiny to FB překládá jako: „Corona je hoax? podívejte se na video“). Jedná se o video plné nepravdivých informací. Přesto má momentálně přes 7 tisíc sdílení.

Začněme netradičně odzadu, protože zde se nachází informace, které v ČR nebyly ještě zpracovány. Autor se například odvolává na zákon H.R.748. Je to zákon o možnosti půjček menším a středním firmám v době pandemie. Konspirátor ve videu tvrdí, že zákon byl předložen 24. ledna 2019. Pokládá si otázku, jak tehdy mohl někdo vědět, že nastane pandemie, a to přesně v tuto dobu. Vysvětlení je jednoduché. Ano, zákon byl předložen 24. ledna 2019, ale rozhodně ne v této podobě. Pozměňovací návrh, který ze zákona udělal zákon pomáhající firmám, byl schválen až 25. března 2020. Více se tomuto hoaxu věnuje agentura Reuters.

Autor tvrdí o CDC, že považuje pandemii COVID-19 za podobnou chřipce. Ne. Je to špatně pochopeno. Zpráva CDC se zabírá jak chřipkou, tak nemocí COVID-19. Ano, zpráva CDC tvrdí, že míra hospitalizací je podobná. Rozhodně ovšem netvrdí, že COVID-19 je chřipka. Problém koronaviru je ten, že zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék. Nikdo stále moc neví, jak se virus bude dál chovat. Přišel v době, kdy ve spoustě zemí probíhala epidemie chřipky a tak koronavirus mohl zahltit, a někde také zahltil, zdravotnictví.

Velmi neobratně také autor videa zachází s čísly. Zřejmě záměrně zveřejňuje čísla nakažených v méně vyspělých zemích, nebo v Číně. Není tajemstvím, že Čína zatajovala informace o nákaze. Čína například odmítla mezinárodní vyšetřování o původu viru. Následně si konspirátor v 14 minutovém videu zaměřil na Singapur. Ten skutečně nebyl tolik zasažen. Bezesporu má výhodu v tom, že se jedná o ostrov a tak se mohl včas izolovat. Mimochodem, přes 33 tisíc nakažených na 6 milionový stát není úplně málo. Je to zhruba pětkrát více, jak má ČR.

V úvodu je zmiňován projev poslance Vittoria Sgarbiho v italském parlamentu, který operoval s tím, že prý 96,3 % pacientů ve skutečnosti nezemřelo na COVID-19, ale na přidružené patologie. Této konspiraci se náš web věnoval už zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com