Aleš Svoboda se stal slavným krátce po dvojnásobné vraždě v Klánovickém lese. Jeho příspěvek obsahující údajnou citaci policisty sdílely tisíce lidí. Naznačovala, že za vraždou mohl být někdo z Ukrajiny. Od té doby kolují nesmysly o jakémsi milostném trojúhelníku (otec Čech, matka Ukrajinka, která na Ukrajině měla svého muže a ten se přijel mstít za nevěru), přestože nesmysl vyvrátila například i Petra Rédová a především autoři sbírky. Ukázalo se, že za vražděním v Klánovicích stojí s největší pravděpodobností střelec z Filozofické fakulty a Aleš Svoboda si tedy citaci vymyslel.

Jak Aleš Svoboda lže, jde demonstrativně ukázat na příkladu zjevného vstupného do pražské zoologické zahradě na Nový rok. Svoboda si vymyslel, že zlevněné vstupné měli Pražané a také členové stran vládnoucí pětikoalice. V materiálech v akci samozřejmě žádnou zmínku o zvýhodněném vstupu za korunu pro členy stran není. Je tam naopak, že zvýhodněná cena platila pro všechny s kartou Lítačka. Akce neplatila tedy jen pro Pražany, ale všechny, kdo v Praze bydlí (jezdí MHD), a pro všechny, kdo do Prahy dojíždí. Mimochodem, Aleš Svoboda je z Mělníka a i na Mělnicku lze jezdit s kartou a mobilní aplikací Lítačka.

„Každý Pražan si tak bude moci na Nový rok vybrat podle svého, jak tento den stráví, zvláště pro rodiny s dětmi to ale může být v době všeobecného zdražování vítaná příležitost navštívit zoo, botanickou zahradu nebo například pražské věže za zvýhodněnou cenu. U vstupu bude nutné se prokázat, bydlištěm v Praze, případně přímou vazbou na hlavním město – např. denním dojížděním. Nejjednodušším způsobem je předložení karty/aplikace Lítačka nebo jiného průkazu,“ psal web hlavního města Prahy.

Děti navíc měly vstup za korunu bez nutnosti předkládat cokoliv. Nepravdou tedy je i to, že by případně rodina bez Lítačky dala za vstup přes tisíc korun.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.