Rozsáhlý průzkum mezi učiteli ukázal, že mnozí učitelé na základních školách nemají problém doporučovat žákům konspirace a dezinformace. Projektu se 523 pedagogů druhého stupně základních škol z celého Slovenska. Průzkum uskutečnilo Centrum environmentální a etické výchovy Pryskyřice ve spolupráci s agenturou Focus, s podporou mezinárodní organizace British Council.
Alarmujícím zjištěním bylo, kolik učitelů by doporučilo čtenářům konspirační a dezinformace weby. Ačkoliv na prvním a druhém místě mezi doporučenými tituly jsou Aktuality.sk a Hospodárske noviny, až 57 procent učitelů by žákům doporučilo jeden z největších konspiračních webů na Slovensku Hlavní zprávy a 53 procent další konspirační web Zem & Vek. Právě druhý zmíněný web například použil v několika článcích fotografii kandidátky Zuzany Čaputové digitální upravenou podle antisemitských stereotypů – se zakřiveným nosem a zvětšenými rty. Ostatně, šéfredaktor Zem & Vek je za antisemitismus trestně stíhán a dává nekritický prostor extremistickým politikům. Hlavné správy zase bez ověření faktů šíří lži z ruských státních médií, případně od Mariána Kočnera (Hlavní zprávy propagovaly jeho relaci Na pranýři). Problém s těmito médii tedy není v tom, že by měli „nepohodlné názory“, jak to o sobě často tvrdí, ale v tom, že šíří lži a často i extremismus. Pokud je nějaký učitel ochoten doporučovat právě tato média jako důvěryhodný zdroj, pak je těžké si představit, jak bude vést žáka k demokratickým a občanským hodnotám.
Možné vysvětlení průzkumu je, že většina z dotazovaných učitelů nejsou pravidelnými čtenáři většiny z nabízených médií. Je tedy možné, že část učitelů prostě ignorovala možnost „neznám“ a dali své doporučení i médiím, se kterými měli minimální nebo žádnou zkušenost. Průzkum tedy nemusí automaticky znamenat, že více než polovina učitelů jsou konspirátoři, ale znamená minimálně to, že velká část učitelů má špatný přehled o médiích a laxní přístup k selekci zdrojů.
Těžko vysvětlitelný je například významný rozdíl mezi důvěryhodností Zemi a věku a Svobodného vysílače, i když reálně mezi nimi není velký rozdíl. O obou médiích jde říct, že mají podobné zaměření, podobnou cílovou skupinu a do velké míry i podobná témata a úroveň.
Zdroje: