Konspirační časopis Zem & Vek nezaostal za svou pověstí ani před prezidentskými volbami. V několika článcích použil fotku Zuzany Čaputové původem z Deníku N. Upravil ji však tak, aby vypadalo má na ní prezidentská kandidátka zakřivený nos a mohutnější rty. Fotku použil Zem a Vek bez souhlasu Deníku N (resp. slovenského Denniku N) a namísto autorství pod fotku napsal „archiv“.

Tvář se zakřiveným nosem používala nacistická antisemitská propaganda v karikaturách během druhé světové války na zobrazení Židů. V roce 1938 vydalo například nakladatelství Der Stürmer antisemitskou čítanku Der Giftpilz pro děti. Giftpilz, čili jedovatá houba, má dětem názorně ukazovat úlohu Židů ve společnosti. Kapitolu za kapitolou jsou zde dětem demonstrovány základní součásti antisemitského světonázoru: Židé jsou vlastní rasa s negativními fyzickými i duchovními rysy.

 „V 7. třídě je dnes živo. Učitel vypravuje o Židech a na na tabuli namaloval obrázky Židů. Všechny děti to mimořádně zajímá a jsou pozorné. Opakování. Co jsme se naučili? Všechny děti se hlásí. Židé se poznají podle nosu. Židovský nos je na špičce zahnutý. Vypadá jako šestka. Židy lze rozeznat také pole rtů, které jsou většinou odulé. Spodní ret často odstává. Také na očích Žida lze okamžitě poznat, že je to špatný a prolhaný člověk. Židé jsou většinou malí a mají krátké ruce a nohy. Mají nízké, šikmé čelo. Takové mají zločinci. Vlasy mají většinou tmavé a kudrnaté jako černoši. Děti jmenují další a další fyziognomické znaky. Žida lze rozeznat podle chůze, způsobu mluvy či zápachu. Ale mnozí Židé nemají všechny tyto znaky. Existují dokonce i blonďatí Židé. Proto je třeba dávat velký pozor, abychom Žida rozeznali,“ psalo se v čítance.

Antisemitismus není v časopise na webu Zem a Vek žádnou novinkou. Šéfredaktora tohoto časopisu Tibora Rostáse stíhají za článek Klin Židů mezi Slovany. Rostás v něm cituje protižidovské výroky několika slovenských buditelů, které doplňuje o vlastní konstrukce, že Židé jsou dodnes překážkou rozkvětu Slovanů. V tomto duchu psal Zem a Věk o Čaputové na Facebooku.

Zem & Vek kromě antisemitismu šíří hoaxy, účelové lži a proruskou dezinformace, které nemají nic společného se žurnalistikou. Vykrádá jiná média a šíří nebezpečné medicínských nesmysly, které vážně ohrožují zdraví lidí a lži zpochybňující členství Slovenska v Evropské unii a NATO.

Zdroj: https://www.omediach.com/hoaxy/15215-zem-a-vek-upravil-nos-caputovej-ako-na-antisemitskych-karikaturach