Je neuvěřitelné, že stále hodně lidí je schopných naletět článkům z webu Aeronet. Jak si Marek Pešl (Vedoucí kolotoče) a ostatní autoři vymýšlí si, můžeme ukázat na konkrétním příkladu. Facebook několikrát smazal Lubomíru Volnému účet. Důvodem bylo jeho neustálé porušování podmínek, šíření dezinformací a jeho vulgární chování.

Aeronet si však vymyslel, že důvodem je prý hrozba “legalizace” ivermectinu v ČR v případě vstupu Volného bloku do sněmovny. To prý Pešlovi potvrdila „pod podmínkou anonymity česká zaměstnankyně Facebooku“. Facebook však nemá žádné české zastoupení ani české zaměstnance. Jediný způsob, jak je kontaktovat, je přes podporu. Majitelé business účtů mají také svého account managera, musí však utratit na Facebooku více jak 20 000 eur měsíčně.

Jako organizace zabývající se dezinformacemi a fact-checkingem víme, že komunikace s Facebookem je komplikovaná a probíhá výhradně v angličtině.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.