Neskutečně nechutně se zachoval dezinformační web Aeronet v případě masakru v Fakultní nemocni v Ostravě. Vydal dva články. O prvním už náš web psal. Podle druhého článku Za „masakrem v Rotschildově Ostravě“ stojí židovský klan a ministr vnitra Jan Hamáček o něm věděl už měsíc předem, tvrdí článek publikovaný na serveru Aeronet. Neštěstí v ostravské nemocnici, při kterém zemřelo sedm lidí, je údajně projevem války mezi židy.

Aeronet pracuje například s falešnou informací, že stavební technik Ctirad Vitásek střílel kvůli tomu, že „nemocnice prý mohla za smrt jeho dítěte.“ Tuto informaci zveřejnil jen bulvární deník Extra krátce po útoku. Následně se však ukázalo, že Vitásek nikdy žádnou dceru neměl.  Podle ředitele nemocnice pachatel v nemocnici nebyl léčen, jak se objevilo v některých médiích, ale jen jednorázově vyšetřen. S nemocnicí nevedl žádné spory ani nepsal stížnosti na práci lékařů. Vitásek pravděpodobně trpěl hypochondrickou depresí.

Dezinformační web se zaměřil také na to, že na uniklé fotografii jsou vidět jen dvě oběti. Každému myslícímu však musí být zřejmé, že na uniklém snímku je kamera zaostřena na nějaké konkrétní místo. Zbytek článku jsou již jen konspirace o tom, že policie útok předvídala a jednalo se židovské spiknutí.

Kvůli lživému článku podalo několik politiků z Pirátské strany trestní oznámení na šéfredaktora dezinformačního webu. „Zbabělí anonymové z dezinformačního severu Aeronet pošpinili památku obětí tragédie v ostravské nemocnici. Pokud pominu zcela nevkusné popisy místa neštěstí, dopustili se autoři i trestného činu. V textu se zcela pomýleně snaží hledat spojitosti mezi židovským obyvatelstvem a vrahem Ctiradem V.,“ uvedl poslanec Lipavský pro Seznam zprávy. „Je pod ním podepsána skupina pirátských poslanců a europoslanců a má maličkost,“ doplnil k trestnímu stíhání Jan Vrobel.

Podle České televize za webem Aeronet stojí jednačtyřicetiletý Marek Pešl z jihočeského Branišova. Rodina si však myslí, že je zřejmě mrtev, protože o něm od roku 2003 nic neslyšela. Důvodem zmizení mohou být ale i statisícové exekuce vypsané na Pešlovo jméno. Podle slovenského obchodního rejstříku se pokoušel Pešl v zemi podnikat, před českými exekutory se tak může skrývat právě tam. Pešl ročně inkasuje od čtenářů asi dva miliony korun.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.