Asi není třeba dlouze popisovat, co se stalo v úterý 10. prosince ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Za útokem stojí Ctirad V., který zřejmě trpěl utkvělou představou, že je těžce nemocný a nikdo ho nechce léčit. Vraždil nelegálně drženou zbraní. Zatím to vypadá, že kromě drobných deliktů, které měl pachatel útoku v minulosti, nešlo jakkoliv předvídat, že by se chystal spáchat takto odporný čin.

Asi nejodpornější konspiraci o útoku publikoval hned večer dezinformační web Aeronet. Podle něj byl útok „odvedení pozornosti od večerní demonstrace Milionu chvilek v Praze.“ V šíleném textu míchá všechno dohromady. Od nepochopení sledu událostí během útoku, po konspirace zaměřené proti ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi až po právě údajné odvedení pozornosti.

Stejně šílený byl příspěvek jednoho z velitelů českých domobranců Iva Gece. Ten stejně jako Aeronet „argumentoval“ údajnou snahou o státní převrat formou demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Útok měl podle Gece spojitost i s ukrajinizací a majdanizací a vše bylo prý řízeno ze zahraničí a má napomoci k útoku na Rusko.

Podle Radka Talajky prý za vše můžou migranti. Podle jiného zase za útok může „režim“.

Těsně po útoku se však bohužel i rozšířila jedna nechtěná dezinformace, která zkomplikovala život nevinnému člověku. Fotografie a jediné slovo – „podezřelý“ – v policejním příspěvku na sociálních sítích stačilo k tomu, aby se J. S. do paměti lidí zapsal jako šestinásobný vrah z ostravské nemocnice. Později policie jeho fotografii smazala a uvedla, že jde jen o klíčového svědka. Jak upozorňují Seznam zprávy, mezitím mu však lidé vyhrožovali smrtí.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com