Asi není třeba dlouze popisovat, co se stalo v úterý 10. prosince ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Za útokem stojí Ctirad V., který zřejmě trpěl utkvělou představou, že je těžce nemocný a nikdo ho nechce léčit. Vraždil nelegálně drženou zbraní. Zatím to vypadá, že kromě drobných deliktů, které měl pachatel útoku v minulosti, nešlo jakkoliv předvídat, že by se chystal spáchat takto odporný čin.

Asi nejodpornější konspiraci o útoku publikoval hned večer dezinformační web Aeronet. Podle něj byl útok „odvedení pozornosti od večerní demonstrace Milionu chvilek v Praze.“ V šíleném textu míchá všechno dohromady. Od nepochopení sledu událostí během útoku, po konspirace zaměřené proti ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi až po právě údajné odvedení pozornosti.

Stejně šílený byl příspěvek jednoho z velitelů českých domobranců Iva Gece. Ten stejně jako Aeronet „argumentoval“ údajnou snahou o státní převrat formou demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Útok měl podle Gece spojitost i s ukrajinizací a majdanizací a vše bylo prý řízeno ze zahraničí a má napomoci k útoku na Rusko.

Podle Radka Talajky prý za vše můžou migranti. Podle jiného zase za útok může “režim”.

Těsně po útoku se však bohužel i rozšířila jedna nechtěná dezinformace, která zkomplikovala život nevinnému člověku. Fotografie a jediné slovo – „podezřelý“ – v policejním příspěvku na sociálních sítích stačilo k tomu, aby se J. S. do paměti lidí zapsal jako šestinásobný vrah z ostravské nemocnice. Později policie jeho fotografii smazala a uvedla, že jde jen o klíčového svědka. Jak upozorňují Seznam zprávy, mezitím mu však lidé vyhrožovali smrtí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.