Web Echo24.cz přinesl 27. dubna 2023 zprávu o přejmenování Muzea žen v dánském Aarhusu na Muzeum genderu a o provokativní skulptuře nahého kojícího muže v tomto muzeu vystavené. Autorem sochy nazvané Agapé je Aske Jonatan Kreilgaard.

Echo24 se odvolává na zprávu z frankofonního  internetového magazínu Pro Fide Catholica (zveřejněné 22. dubna 2023) a uvádí, že „někteří uživatelé Twitteru si všímají jisté podobnosti s historickou satanistickou modlou v podobě bytosti Bafomet, která je vyobrazována jako transsexuální bytost s mužskými i ženskými pohlavními orgány.“

Pod příspěvkem Konzervativních novin na totéž téma na Twitteru (24. dubna 2023) lze najít komentáře „zvrácenost, k zblití, odporné, symbol debility, nechutný, hrůza.“ Autor sochy nepotěšil ani feministky, alespoň tedy jednu. Australská bojovnice za práva maorských žen Michelle Uriarau sochu označila za „vymazání žen“.

Celá záležitost ale vyžaduje několik upřesnění, protože jinak se budeme pohybovat ve sféře Rádia Jerevan.

Muzeum žen vzniklo z iniciativy stejnojmenného spolku založeného 31. října 1982, v roce 1991 se muzeu dostalo státního uznání coby speciálního muzea. K přejmenování na Muzeum genderu došlo v únoru 2021, tedy před více než dvěma roky. Rozhodně tedy nejde o žhavou novinku, jak naznačuje Echo24. Přejmenování muzea tedy nemá časovou souvislost s instalací provokativní sochy. Autor ji dokončil v lednu 2022 a muzeu ji věnoval 19. listopadu 2022 (ani to nepatří právě k „breaking news“) u příležitosti Mezinárodního dne mužů.

Úvahy o satanství navíc zcela opomíjejí sochy hermafroditů z antické doby. Uvádíme proto několik ukázek ze světových muzeí a jednu z veřejného prostoru, jež dokládají, že sochy spojující mužské a ženské pohlavní znaky existují minimálně 2000 let.

Zdroj: https://www.geograph.org.uk/photo/6579772

A zcela na závěr dodatek pro pobavení

Kreilgaard drží v ruce svého synovce, ale bohužel jej nekojí.

Zdroj: Instagram autora https://www.instagram.com/aske_jonatan_kreilgaard/?hl=cs


author