Jak už jsme psali dříve, dezinformátor Pavel Zítko celou dobu lhal o počtu podpisů a nebude se účastnit prezidentských voleb. Donesl jen 15 589 podpisů, z čehož 399 bylo zjevně neplatných, protože v nich nebyla vyplněna minimálně jedna z kolonek. Kvůli nízkému počtu kontrolu správnosti údajů Ministerstvo vnitra České republiky ani nedělalo. K pozdě dodaným petičním archům ministerstvo nepřihlédlo s odvoláním na jasné judikáty Nejvyššího správního soudu z předchozích let.

Je však jisté, že Pavel Zítko bude ve svých dezinformacích pokračovat dál. Nyní se prý chce odvolat. Svým příznivcům stále tvrdí, že přinesl více než 50 000 podpisů. Zajímavé ovšem je, že ačkoliv Zítko točí snad úplně vše, jakýkoliv důkaz k existenci tolika podpisů nepřinesl. To, že Zítko oblbuje své příznivce  nazdvihlo i jiné osobnosti dezinformační scény. Například i Jiří Černohorský, Lenka Tarabová nebo Petra Rédová správně upozorňují na to, že Zítko je podvodník a nepřinesl jakýkoliv důkaz svých tvrzení. Odhadnout, že Zítko neměl dostatek podpisů přitom šlo už z toho, že na ministerstvo zamířil 8. listopadu se dvěma igelitkami archů. Ostatní kandidáti je donášeli v mnoha krabicích.

Důvod proč se Zítko takto chová je jasný. Při své hře na prezidentského kandidáta vylákal přes 300 tisíc korun. „Zadlužený podvodník Zítko (ne)překvapivě nesplnil. Ale od důvěřivých hlupáků vybral statisíce prý na prezidentskou kampaň. A o to jde. Teď bude Zítko dál hlásat, jak je to podvod a spiknutí CIA a hlupáci, kteří “sami mají málo”, mu pošlou další statisíce,“ konstatuje analytik Roman Máca. Jisté tedy je, že Zítko bude oblbovat své příznivce dál. V médiích se však pravděpodobně už objeví jen zpráva, že neuspěl u Nejvyššího správního soudu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.