Sociální sítí se hojně šíří článek přeložený Zdeňkem Chytrou, který původně pochází z ruské státní televize RT. Článek dramaticky informuje o úmrtích v souvislosti s očkováním v Německu.

Čísla jsou pravdivá, ale z článku se samozřejmě nedozvíme, že jde o podezření. Na úvod. V zemi bylo podáno 35,7 milionů dávek vakcín. 27,7 milionů lidí bylo očkováno 1 dávkou, 8 milionů již má očkování za sebou. Institut Paula Ehrlicha (PEI) ve zprávě se však především uvádí, že zemřelí lidé měli většinou jiná vážná onemocnění. Jednalo se například „o karcinomy, selhání ledvin, srdeční choroby a aterosklerotické změny, které byly pravděpodobně příčinou smrti“. Stejně jako v ČR, tak i v Německu v počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, ke kterým došlo po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Infekce SARS-coV-2 bývá relativně často hlášena jako podezření na nežádoucí účinek očkování proti COVID-19. Podezření na smrt zapříčiněnou vakcínou tedy existuje u 0,00189% očkovaných z nichž většina byla jinak vážně nemocná.

Zdeněk Chytra je známou postavou české dezinformační scény. Léta spolupracoval se známým proruským aktivistou Jiřím Černohorským a společně pořádali akce v sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze pro Rusy žijící v ČR.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com