Mýty o Tibetu, Argumentační fauly, Chemtrails, Antivakcinační hnutí a zlá EU. To jsou témata jen některých z nejčtenějších článků roku 2016, které byste si neměli nechat ujít.

O tradičním Tibetu: propaganda versus fakta

Zaručené zprávy o hrůzovládě dalajlamy a tibetské vlády před rokem 1950 už nějaký čas kolují internetem. Kolik je na nich ale pravdy? Bod po bodu komentuje sinolog a tibetolog Martin Slobodník.

 

Neobjevený hoax, který do Čech teprve přijde

Položili jsme si otázku, jaká videonahrávka má největší šanci stát se hoaxovým hitem, legendou která obíhá svět v desítkách národních mutacích. Tak především – je třeba myslet globálně. Vybrat takové video, které je univerzální. Dostatečně obecné, významově naprosto jasné a zároveň dost nezřetelné na to, aby nikdo nepoznal odkud pochází a kdo v něm vystupuje.

Dunning-Krugerův efekt: Proč hlupák zůstává hlupákem

Většina lidí se domnívá, že jsou nadprůměrní, inteligentnější a hezčí než ostatní. Tento fenomén bývá v psychologii označován jako iluze nadřazenosti. Pokud máte pocit, že tohle se týká jen hloupějších lidí, jste na omylu.

Co je to argumentační klam? Jak ho rozpoznat a vyhnout se mu?

Do češtiny byla přeložena volně dostupná kniha, která by mohla patřit k základnímu vzdělání v kritickém myšlení. Věnuje se logickým chybám a argumentačním faulům.

Fotografie vnitřků chemtrailsových letadel, které jste ještě neviděli

Fotografie s tajemnými nádobami na palubě letadel? Vysvětlení je mnohem prostší, než byste čekali.

 

V Evropě začala válka, řekl neexistující turecký novinář. A zemřel

Aneb autentické svědectví o zákeřných plánech Islámského státu, které se narodilo na Slovensku.

Mýty a legendy antivakcinačního hnutí

Naši předkové, žijící „v souladu s přírodou“, vědomi si rizik infekčních chorob by na současné vakcíny pravděpodobně stáli frontu.

 

Proč Češi (ne)mají čtvrtinové platy oproti Němcům?

Na internetu se šíří celá řada polopravd, omylů a mýtů, a to i v případě porovnávání ekonomické vyspělosti jednotlivých zemí. Oblíbené jsou zejména nářky, že české platy pořád významně zaostávají za těmi německými. A může za to EU, jak jinak.

Proč vznikají a šíří se hoaxy? 

Proč existují lidé, kteří se zabývají tvorbou výmyslů a podvodů?

 

EU chce zrušit písmeno Ř

Hoaxy a poplašné zprávy vznikají různě. Třeba i tak, že někdo nepochopí vtip. A tohle je jeden z nich.


administrator

Tým manipulatori.cz