Česká republika čelí nebývale vysoké inflaci. Je nejvyšší od prosince 1993. Faktem tedy je, že kvůli pomalému růstu mezd hodnota peněz výrazně klesla. Jsou však i lidé, kteří situaci zneužívají k podpoře teorie, že za komunistů bylo lépe. Například pan Miroslav Španer udělal výlet s vnoučaty do ZOO Lešná. Poněkud se však přepočítal.

V prvé řadě není pravda, že důchody v roce 1980 byly 1210 Kč. Přepočítal se například i ve výši vstupného. Především však, přestože ceny pohonných hmot jsou vysoké, není pravda, že auta spotřebují více než 9 Kč paliva na kilometr. Pokud pan Miroslav nejel zrovna tankem. Počítejme s vysokou cenou 50 Kč benzínu na litr a spotřebu 7 litrů na 100 kilometrů. I v těchto extrémních počtech vychází cena na přibližně 3,50 Kč na kilometr. Za 90 km by tedy projel pohonné hmoty tedy přibližně za 320 Kč. Drtivá většina aut má nižší spotřebu a natankovat lze kolem 47 Kč na litr.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.