Lékaři, homeopaté i laici kritizují vládu, ale i média za přístup ke koronavirové krizi. V petici žádají, aby byla uklidněna veřejnost, aby se přestalo hrozit restrikcemi a aby se vláda začala věnovat obnově zdevastovaného hospodářství. Zkritizovali také plošné nošení roušek.

„Jsme si plně vědomi vážnosti situace i zdravotních rizik, která s sebou koronavirová krize přináší. Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu však vidíme v drastických vládních opatřeních, než v nemoci COVID jako takové,“ píší autoři v petici založené 1. října.

A kdo za peticí stojí? Podepsán pod ní je MUDr. Ladislav Fiala, předseda České homeopatické společnosti. Homeopatie je přitom mnohými lékaři a vědci kritizována jako pavěda. Druhým autorem je MUDr. Radkin Honzák, psychosomatik, který napsal například předmluvu ke knize Jarmily Klímové proslulé kauzou AKTIP. Dalším autorem je MUDr. Jan Hnízdil, který je nositelem anticeny Bludný Balvan. Mezi dalšími je například Bc. David Petrásek (bioanalytik), nelékař, konspirátor, autor petice proti nošení roušek, v rámci jejíhož textu přímo šíří různé konspirační teorie.  Dále pak homeopatička MUDr. Kateřina Lucká, zubař Doc. MUDr. Roman Šmucler, zvěrolékař MVDr. Jiří Urbánek, akupunkturista a homeopat MUDr. Ivan Vondřich a bezesporu uznávaný kardiochirurg Prof. MUDr. Jan Pirk. „Nechybí vám v tom něco? Například lidé, kteří mají alespoň minimální vzdělání a zkušenosti s infektologií, imunologií, epidemiologií, virologií? Nepřebývá vám tam něco? Třeba lidé postrádající schopnost kriticky posuzovat účinné lékařské metody – tj. homeopaté, konspirátoři?,“ ptá se například Jelena Lenka Příplatová, členka výboru Klubu skeptiků Sisyfos.

„Co mají tito lidé společného? Sleduji je delší dobu, stejně tak jako asi i vy. Myslím, že společná je jim především snaha objevit se na titulních stránkách čehokoli a co nejvíce si vysloužit potlesk davu. Jsou to lidé, kteří nikdy neříkají svým čtenářům, posluchačům, fandům, co by měli slyšet, ale co chtějí slyšet. A to je definice populismu (ano, populismus nemusí být jen politický). Především nyní hovořím o tandemu Honzák-Hnízdil. Není logické, že takto využijí i koronavirovou epidemii? Pro potlesk od těch, kteří chtějí právě tuto zjednodušující verzi od někoho potvrdit. Protože pokud platí, pak se přece nemusíme bolestivě omezovat, že? Novodobí populisté v psychologii/medicíně zjednodušují komplikovanost světa, nikoli tak, aby jejich dílo bylo především ku prospěchu, ale především proto, aby získali co nejvíce lajků, slávy, fandů. Hlásají – v mnoha oblastech – problematické názory, v mnoha jiných dokonce názory škodlivé, když bagatelizují různé psychické problémy, vědecké poznání, možnosti medicíny.

V epidemii covidu zemřelo celosvětově přes milion lidí, násobek tohoto množství lidí má dlouhodobé následky. Není pravda, že na covid nemohou umírat mladší lidé. U nás křivka smrtelných obětí prudce roste. Mysleme na to. Prosím proto, abyste se postavili proti podobným nebezpečným populistům – ve svém okolí, svým působením, vysvětlováním, svým vlivem. Ochraňme prosím před těmito nezodpovědnými dravci vlastní slávy především slabé, méně vzdělané, obtížně se orientující, ohrožené,“ píše psycholog Dalibor Špork.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.