Sociálními sítěmi se šíří příspěvky, které píší o špatném zdravotním stavu ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle webu Obozrevatel je prezident Ruské federace na jednotce intenzivní péče, kde je jeho životně důležitá činnost podporována umělými systémy podpory života. Údajně po neúspěšném chirurgickém zákroku k odstranění rakovinného nádoru upadl Vladimir Putin do kómatu.

Jakkoliv nejsme v žádném případě příznivci Vladimira Putina, varujeme před šířením těchto neověřených zpráv. Kreml si vypouštěním takových zpráv může testovat například to, za jak dlouho a kudy se fáma dostane ven z Kremlu.

Existuje mnoho záběrů, které domněnky Obozrevatele mohu podpořit. Několikrát se například ruskému prezidentovi podlomily nohy. Fact-checkingový web Snopes však dodává, že neexistují žádné důkazy, že by byl Putin v kómatu. Neexistují ani důkazy, že byl trpěl rakovinou nebo Parkinsonovou chorobou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.