Ministerstvo vnitra v létě zveřejnilo Zprávu o projevech extremismu za rok 2019. V ní několika pasážích je zmíněno hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. „V rámci tradiční pravicově extremistické scény byl registrován nárůst aktivit některých dogmatických neonacistů, kteří se definitivně distancovali od Dělnické strany sociální spravedlnosti a Národní demokracie. Tito tradiční hráči však byli na poli šíření nenávisti zcela zastíněni xenofobními uskupeními, která se začala profilovat v souvislosti s migrační krizí. Jednoznačně jim dominovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie,“ píše se ve zprávě.

Jak zjistili Reportéři ČT, do oficiální verze se každopádně dostala ve zkrácené podobě pasáž o hnutí SPD. Konkrétně ze zprávy vypadl jeden odstavec. Jde o jediné místo části SPD, kde je jmenovitě zmíněn předseda Tomio Okamura a jeho dva europoslanci.

„Těmi se stali Hynek Blaško a Ivan David. Součástí předvolební kampaně SPD se stalo i dubnové shromáždění na Václavském náměstí, kterého se zúčastnili Geert Wilders z nizozemské Strany pro svobodu a Marine Le Penová z francouzského Národního sdružení. Předseda SPD Tomio Okamura se opakovaně sešel i s Matteem Salvinim z italské Ligy severu,“ stálo v pasáži části zprávy o extremismu.

Zpráva si kromě SPD všímá i toho, že šíření nenávisti přestalo být doménou pouze tradičních extremistů. Velice účinně je doplnily populistické xenofobní skupiny, dezinformační média, méně výrazně pak domobranecké subjekty. Zejména ve virtuálním prostředí docházelo k nárůstu agresivity a vulgarity nenávistných sdělení. Terčem útoků a výhrůžek je stále širší spektrum společenských skupin. Tento trend reflektovaly i orgány činné v trestním řízení. Jsou registrována společenství, jejichž členové naprosto důvěřují dezinformačním médiím a odmítají jakékoli jiné informace.

 „Velice vlivným nástrojem šíření nenávisti se stala některá dezinformační média. Sama záměrně generovala kontroverzní témata a podsouvala je xenofobním subjektům. Často jim i poskytovala prostor, aby se k nim vyjadřovaly. Některé dezinformační servery vykazují relativně vysokou návštěvnost a někteří čtenáři jsou ochotní je i finančně podporovat,“ doplňuje zpráva.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.