Příběh o Zouheirovi, údajném muslimském hrdinovi, který zabránil vstupu atentátníkovi na fotbalový stadion může posloužit jako příklad, jak snadno se může rozšířit nepravdivá informace. 

Hrdinný člen ochranky stadionu, muslim Zouheir, který odhalil sebevražedného atentátníka u vstupu na fotbalový stadion Stade de France, se objevil v médiích záhy po tragických teroristických útocích v Paříži. Jeho příběh se rozšířil i na sociální sítích. Nyní se ukazuje, že všechno bylo trochu jinak.

14. listopadu The Wall Street Journal uvedl, že hlídač objevil u atentátníka sebevražednou vestu, když ho prohledával u vchodu. Muž se odpálil poté, co odstoupil od ochranky. Člen ochranky tak jen o vlásek unikl smrti a zabránil mnohem tragičtějším následkům.

Hlídačem, který podal reportérům Wall Street Journal informace, byl člen ochranky jménem Zouheir. Nicméně on nebyl tím, kdo odvrátil útok atentátníka a v době výbuchu byl na jiném místě stadionu. Což je v původním článku správně uvedeno.

Stejně tak přestože je samotné jméno Zouheir blízkovýchodního původu, příslušnost k víře či náboženství nebylo v původní zprávě nikde zmíněna.

Tyto skutečnosti však nezabránily tomu, aby byl Zouheir následně oslavován jako hrdina, případně rovnou jako hrdinný muslim. Zkomolený příběh se objevil na různých zpravodajských serverech, například Huffington Post , Daily Mail atd.

Daily Mail
Daily Mail

Pověst pomohl bezděčně rozšířit i další reportér Wall Street Journalu, korespondent v Saúdské Arábii Ahmed Al Omran, když jmenoval Zouheira jako hrdinu.

_86726184_hero1

O tom, že tato informace není pravdivá, informoval například reportér BBC Joshua Robinson na svém Twitteru.

TW_BBC

A přestože si Ahmed Al Omran později uvědomil svou chybu a o dvě hodiny vydal opravu, příběh už si žil svým vlastním životem.

_86726186_hero3

A tak se po sociálních sítích se v tisících sdíleních začaly šířit podobné příspěvky v duchu: “Muslimský člen ochranky Zouheir zastavil sebevražedného atentátníka při vstupu na Stade de France, když odhalil jeho výbušnou vestu. Zouheir jen o vlásek unikl smrti, když se atentátník odpálil.”

_86726182_hero2

Informace v podobném duchu přinesla i Česká televize.

ct_1

ct

Některé ze zpravodajských serverů následně své články opravily. Pozadí celého případu je vysvětleno na pravou míru zde:

http://www.bbc.com/news/blogs-trending-34845882

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/paris-attacks-the-truth-behind-viral-story-of-zouheir-the-muslim-hero-security-guard-who-stopped-a6737981.html


contributor