Alexandr Vondra, europoslanec za ODS, zveřejnil 16. dubna 2020 manipulativní příspěvek, ve kterém se pomocí screenshotu ze serveru Worldometer snaží navodit údajnou souvislost mezi smrtností nemoci Covid-19 v Belgii a v Alsasku a sídly Evropské unie v Bruselu a Štrasburku.

Jde o velmi trapný pokus, který zcela opomíjí, že sídlo Evropského parlamentu je arbitrární, obdobně nesmyslně by se dalo argumentovat ohledně OSN, která sídlí v New Yorku.

Alexandr Vondra rovněž ponechává bez povšimnutí, že údaje na Worldometru nabízejí krásný statistický přehled, jenže v tomto případě jde o pochybné srovnávání, protože každá země má jinou metodiku. Sestavovat nějaké žebříčky je proto velmi zavádějící. Právě v Belgii jsou kritéria pro hodnocení smrtnosti velmi měkká – často totiž zesnulí bývají vykazováni jako oběti koronavirové infekce, aniž by se provedl test. Číslo velmi navyšují úmrtí v domovech důchodců a postižených. Kupříkladu právě ve středu 15. 4. 2020 bylo oznámeno 283 nových úmrtí, z toho 179 ve výše zmíněných domovech. Z těchto 179 ale byla nákaza prokázána pouze v 2,8 % případů. Podle belgického virologa Van Ransta jsou dokonce do koronavirových statistik zařazováni lidé, kteří zemřeli na infarkt.

Obdobně nesmyslné je obviňování Štrasburku – patrně jen kvůli druhému sídlu EP v Alsasku vypukla epidemie, které se tam bleskově rozšířila po celotýdenní slavnosti evangelické církve za účasti věřících z celého světa.

Vondrovy „argumenty“ tak už bohužel vypadají, jako by pocházely od Tomia Okamury.


Profilový obrázek

author