Na Facebooku se jako aktuální šíří opět výpočty sociálních dávek pro uprchlíky z Ukrajiny. Podle nich dostávají více než Češi. Výpočet však už dávno neplatí. Manipulativní byl už i v době prvního šíření.

„Česká matka +1 dítě do 6ti let = 5.520,- Ukrajinská matka = 10.000,- Česká matka +dítě do 6 let +dítě do 15 let = 7940,- Ukrajinská matka = 15.000,“ vypočítává nepravdivý příspěvek Renaty Kostelnikové, který má tisíce sdílení. Příspěvek pracuje s jednoduchým výpočtem humanitární dávky proti životnímu minimu v ČR. Zapomíná však, že podpora 5 000 Kč na osobu pro lidi z Ukrajiny už neplatí a i v době platnosti byla časově omezena na maximálně 5 měsíců. Kromě toho Češi mají nárok na další podporu. Například příspěvek na bydlení nebo pomoc v hmotné nouzi. Děti pak mají nárok ještě na přídavky.

Pětitisícová podpora navíc už delší dobu neplatí a uprchlíci mají nárok na podporu ve výši existenčního minima, tedy nižší než Češi. „Nově se od července humanitární dávka váže k existenčnímu minimu namísto životního minima. To znamená propad příspěvku u dospělého člověka o 1730 korun. Osoba s dočasnou ochranou tak bude moci pobírat 3130 namísto 4860 korun. Obecně bude dále platit, že dítě do 18 let má nárok na 3490 korun. Nově se ale zavádí kategorie zranitelných osob,“ píšou Seznam zprávy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.