Účet „Ľubka Turuňová“ veřejně publikoval falešnou informaci o tom, že vakcíny jsou jed. V době, kdy jsou některá očkování povinná, jde o mimořádně nebezpečné tvrzení. Mohla by tak motivovat rodiče, aby odmítli své děti očkovat proti závažným onemocněním, jako jsou tetanus, hepatitida, dětská obrna, spalničky, příušnice či černý kašel.

V době pandemie vzrostla velká vlna odporu vůči očkováním obecně. Je však třeba říci, že očkování proti onemocnění Covid, v jehož důsledku zemřely miliony lidí na celém světě, byly dobrovolné. Určitá očkování jsou však zejména u dětí povinná a jejich odmítnutí by mohlo mít kritické důsledky pro život a zdraví neočkovaných.

Autorka operuje s tvrzením, že otravu ve vakcínách představuje hliník a rtuť. Je pravda, že některé typy vakcín tyto látky skutečně obsahují, ale přidávají se do nich proto, aby zvýšily jejich účinnost a usnadnily jejich výrobu.

Světová zdravotnická organizace ai jiní odborníci potvrzují, že hliník ve vakcínách nezpůsobuje psychické ani fyzické poruchy. Za tímto účelem se používá již více než 70 let.

Hliník přítomný ve vakcínách zvyšuje imunitní reakci organismu proti očkování. Bez jeho přítomnosti by některé z nich vůbec nebyly účinné. Hliník, který se dostane do těla, je rychle vyloučen a nezpůsobuje žádné vážné nežádoucí účinky.

Dělat z hliníku jed, je nanejvýš nebezpečné, a to i z toho pohledu, že jde o nejběžnější kov v přírodě, je přítomen ve vodě i ve vzduchu. Nachází se i v kostech a také ve svalech člověka. Přijímáme jej dýcháním a rovněž ve stravě. Děti ho konzumují také v kojenecké výživě.

Rtuť je také součástí některých vakcín, ale ŠÚKL potvrdil, že se nenachází v žádné, která je součástí povinného očkování na Slovensku. Přesto se však ve výzkumech, ani na reálných příkladech také nepotvrdilo, že by představoval nějaké vážné riziko.

Autor: Polícia SR, více také na webu Demagog.sk


author