Někteří lidé jsou schopni zneužít čehokoliv. Jak jsme už v minulosti psali, o Ukrajině se nejprve se říkalo, že chce jen zbraně, aby následně údajně vývoz léků na Ukrajinu zapříčinil krizi s nedostatkem léků v ČR. Takový nesmysl tvrdil i Radek Koten z SPD v poslanecké sněmovně. Jeho příspěvek z ledna 2023, který se opět začal výrazněji šířit v únoru, poukazuje na poslanecké interpelace vlády z 12. ledna 2023, kdy poslanec SPD Radek Koten zmínil, že z České republiky bylo vyvezeno „osm kamionů různých léčiv směrem na Ukrajinu“. Koten českou pomoc Ukrajině přímo spojoval se situací, kdy „maminky sháněly Nurofen pro děti proti horečce a podobně“.

A jak je to tedy ve skutečnosti? Věcí se zabýval fact-checkingový projekt Demagog.cz:

„Ministerstvo zdravotnictví (MZ) na svém webu informovalo o prvním vývozu léků a zdravotnického materiálu na Ukrajinu již v březnu 2022, kdy však uvedlo: „Zároveň je zajištěno, aby nedošlo k náhlé nedostupnosti těchto léčiv pro pacienty v ČR (…)“. Další dodávky postupně následovaly v dubnukvětnu a červnu. Poslední, desátý kamion s humanitární pomocí s léky byl vyslán v září 2022. Jak uvádí MZ, dodávka byla „realizována skrze společný Mechanismus civilní ochrany EU a Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události.“ Součástí dodávek byly i léky na tlumení horečky či antibiotika, jak ale ve vyjádření pro Demagog.cz zdůrazňuje Ministerstvo zdravotnictví, „současný nedostatek některých léčiv s válkou na Ukrajině nesouvisí.“

Na začátku února 2023 resort zdravotnictví zveřejnil seznam na Ukrajinu zaslaných antibiotik (.pdf). Součástí výše zmíněných dodávek léků byly jen dva druhy antibiotických léčiv: Klabax (tj. klarithromycin) Azitrox (obsahující léčivou látku azithromycin) od společnosti Zentiva. Z těchto dvou léků se výpadek v ČR podle přehledu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) týkal Azitroxu, v jehož případě první výpadek z výrobních důvodů trval od poloviny října do poloviny listopadu 2022, druhý začal 2. ledna 2023. Seznam (.pdf) ministerstva ale zároveň ukazuje, že na Ukrajinu bylo tohoto antibiotika posláno dohromady jen 300 balení, tedy „velmi malé množství odpovídající 0,5 % měsíční spotřeby“.

Doplňme, že podobné problémy s dostupností mají podle SÚKLu i jiná antibiotika s léčivou látkou azithromycin, např. Sumamed či Azitromycin od společnosti Sandoz. V jeho případě k obnovení dodávek došlo na začátku února. Na přelomu ledna a února podle Ministerstva zdravotnictví do Česka dorazilo přibližně 100 tisíc balení tohoto druhu antibiotika ze zemí EU. Pro Demagog.cz také ministerstvo uvedlo, že „žádný z darovaných léků nebyl určen pro český trh“ a „přípravky odeslané na Ukrajinu byly farmaceutickými společnostmi darovány z jejich nadzásob“. To ostatně resort zdravotnictví několikrát zmiňoval i dříve.

Více v článku Demagog.cz.


author