Na Vladimira Putina byl vyhlášen mezinárodní zatykač, protože je podezřelý z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Těsně poté, co Olaf Scholz veřejně podpořil vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina, se o německém kancléři začala znovu šířit lež, že je vnukem SS-Gruppenführera Friedricha von Scholze, známějšího jako Fritz von Scholz.

„Německý kancléř Olaf Scholz označil Rusy za ‚dědice nacistů‘. Mimochodem, vnuk esesáka nazývá Rusy nacisty,“ píše se ve lživé koláži, v níž tento text doplňuje fotografie německého kancléře spolu s historickým černobílým snímkem důstojníka Waffen-SS v hodnosti SS-Gruppenführera (generálporučíka) Fritze von Scholze. Na šířenou lež upozornil Deník.cz.

Ve skutečnosti jde o absolutní nesmysl. Fritz von Scholz zemřel v roce 1944 a nezanechal žádné děti. Takže není dědečkem Olafa Scholze. Jejich údajný příbuzenský vztah je založen jen na jejich společném příjmení. Fritz von Scholz, Generalleutnant Waffen-SS, zemřel 28. července 1944 a podle archivních záznamů nezanechal žádné děti. Narodil se v Plzni a žil s manželkou Marianne v Pörtschach am Wörthersee. Před začátkem války pracoval jako chemik. Prarodiče Olafa Scholze naproti tomu pocházejí z Hamburku a byli železničáři. Jeho otec se vypracoval z obchodního zástupce na generálního ředitele několika textilních společností. Nesmysl rozšířil už vloni v březnu „Putinův kuchař“ Jevgenij Prigožin na ruské sociální síti VKontakte.

„Lhaní o údajných nacistických předcích proukrajinsky zaměřených evropských politiků patří k vůbec nejčastějším nástrojům ruské propagandy. Příbuznost s někdejšími nacisty už byla lživě přisuzována například předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi nebo zakladateli Světového ekonomického fóra Klausovi Schwabovi. Dalším terčem byl třeba německý ministr financí Christian Lindner, o němž uživatelé ruské sociální sítě Telegram tvrdili, že je vnukem generálmajora wehrmachtu Gerharda Lindnera. Ten se narodil v roce 1896 v saském Budyšíně (Bautzenu), za války velel 346. pěší divizi a 17. SS divizi tankových granátníků Götz von Berlichingen a zemřel v roce 1982 v Aurichu v Dolním Sasku,“ upozorňuje na šířící se lži Deník.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.