Na Facebooku má znovu tisíce sdílení kompilace fotografií zachycujících údajný „hřbitov“ elektromobilů, kterým se měly vybít „články akumulátoru”, a tak byly odstaveny na louku. Auta však nebyla odstavena z technických důvodů, ale kvůli ukončení provozu flotily těchto sdílených aut v Paříži.

Fotky v příspěvku jsou skutečné a zachycují více než tisíc aut zaparkovaných u francouzského města Romorantin-Lanthenay. Elektromobily od roku 2011 sloužily v Paříži jako flotila sdílených aut provozovaná společností Autolib. Vzhledem ke ztrátovosti celého projektu však byl v roce 2018 provoz těchto aut ukončen. Část aut byla rozprodána, zbytek flotily pak skončil odstavený na louce u Romorantin-Lanthenay.

Technický stav elektromobilů ani jejich baterií tedy nebyl důvodem, proč skončily zaparkované na „hřbitově”. Hlavním důvodem byly ekonomické problémy projektu sdílených aut a neochota pařížské samosprávy velké ztráty dále dotovat.

Ve facebookovém příspěvku je také uvedeno, že baterie odstavených aut „odvádějí toxiny do země”. Podle vyjádření zástupce společnosti Bolloré (mateřské společnosti, pod níž spadal Autolib) pro AFP však v odstavených autech žádné baterie nejsou.

To potvrdil také představitel společnosti Atis, která má na starost rozprodej těchto aut. Baterie z odstavených aut byly vyjmuty a společnost Bolloré je uskladnila jinde. K tématu se pak už v roce 2019 vyjádřila i francouzská Regionální agentura pro životní prostředí (La direction régionale de l’environnement, de l’aménagement et du logement – DREAL), která místo s odstavenými auty označila za parkoviště jako jakékoliv jiné, kde je riziko znečištění životní prostředí takřka nulové. Na místo se vrátili letos v květnu a také neshledali žádný větší problém. Jde tedy jen o jeden z mnoha nesmyslných hoaxů, které ohledně elektromobility v poslední době kolují internetem. Podrobně se mu věnovala AFP, Full FactSnopes nebo Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.