Na Facebooku se opět šíří další letitý hoax. Tento má varovat před podvodníky, kteří rozdávají klíčenky se zabudovaným GPS. Účelem má být sledovat obdarovaného a následně ho vykrást. Příspěvek jako aktuální sdílela například stránka KSČM Nový Bydžov, přičemž má příspěvek přibližně tři tisíce sdílení.

„Dnes jsem měla schůzku s kamarádkou, zašly jsme spolu na kafe do Ikei,sedly si a v mžiku byl u nás jakýsi chlap a každé z nás položil vedle kafe klíčenku. Protože jsem si právě přečetla zprávu viz níže, řekla jsem kamarádce, ať se toho ani nedotkne a tváří se, jako by tam nic nebylo. Ten chlap se asi za 10 minut vrátil, bez řeči si klíčenky zase vzal a odešel. (…) Kriminální bandy je rozdávají zadarmo. Klíčenky – přívěsky, které mají v sobě skrytě zabudované čidlo GPS. Cílem je získat adresy osob (hlavně dobře situovaných). Přívěsky na klíče jsou velice pěkné, kvalitně vyrobené, a proto si je ochotně lidi berou domu. Gauneři tak zjistí lehce vaši adresu, ale druhotně i váš pohyb, kdy nejste doma,“ píše se v hoaxu.

Na úvod je nutné napsat, že před cca 10 lety šlo skutečně narazit na podvodníky, kteří rozdávali klíčenky a různé přívěšky s vysvětlením, že vybírají peníze pro hluchoněmé. S čipem GPS to však nemělo a nemá nic společného.

Podle Hoax.cz tato zpráva koluje v Česku minimálně od roku 2012. Mění se jen místo, kde mají podvodníci klíčenky s GPS rozdávat nic netušícím obětem. Poprvé se tento hoax podle fact-checkingového serveru Snopes objevil v Jihoafrické republice už v roce 2008. I česká policie potvrzuje, že také v tomto případě se jedná o hoax. „Neevidujeme žádné případy, které se týkají GPS zařízení v klíčenkách. Problematika byla řešena již v roce 2012 a dříve už i v roce 2008. Důležitá je osvěta veřejnosti, aby byli lidé obezřetní, informace si na dostupných zdrojích ověřovali a nepodíleli se na šíření hoaxových sdělení,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Zuzana Pidrmanová z odboru prevence Policie ČR.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.