Dezinformátoři neopouštějí absolutně smyšlenou verzi, podle které za prosincovými vraždami v Klánovickém lese nemůže masový vrah z Filozofické fakulty, ale Ukrajinec. „Bylo zjištěno, že matka a družka zavražděných v klánovickém lese byla Ukrajinka, která byla vdaná za Ukrajince- vojáka  fašistických jednotek AZOV. Před začátkem Rusko-Americké války na Ukrajině emigrovala do ČR. Zde se seznámila s Čechem, se kterým měla dítě. Odstěhovali se z centra Prahy do Klánovic, do domku, který zdědil její druh po prarodičích. Stalo se však nečekané.  Její Ukrajinský manžel byl zraněn a transportován do ČR na léčení. Po vyléčení však začal svoji ženu hledat a našel ji. Jak to dopadlo již víme. Zastřelil muže i dítě. Potom se i se svojí ženou urychleně vrátil na Ukrajinu,“ stojí v zcela smyšleném příspěvku.

Ve skutečnosti to, že za vraždou muže a malého dítěte v Klánovickém lese stojí vrah z Filizofické fakulty, potvrdila i balistická expertíza. Mezitím o svých pocitech promluvila i žena, která podle dezinformátorů má být na Ukrajině. Vzkaz žena poslala prostřednictvím dárcovské platformy. Žena také sdělila, že bez přátel, známých i neznámých, by to nešlo. „Díky vám můžeme se synem žít dál naše životy tak, jak je máme rádi, jak chceme, bez zásadních existenčních změn a obav,“ pokračovala a současně dodala: „A co možná víc. Díky vaší solidaritě jsem v sobě našla sílu opět věřit, že mezi námi převažují lidé dobří a laskaví.“ Při procházce Klánovickým lesem naštěstí nebyl přítomen starší syn ženy, který tak přežil a žena tak našla sílu žít dál.

„Policie již krátce po útoku na filozofické fakultě oznámila, že vraždu z Klánovic na základě balistiky spojila s mužem, který střílel v budově FF UK. Potvrdilo se tak dřívější podezření policie poté, co byla vražedná zbraň nalezena u střelce doma. U střelce doma byl navíc nalezen dopis, ve kterém se k vraždě v Klánovicích přiznal. Falešné zprávy o údajné ukrajinské identitě vraha se šířily již dříve. Aleš Svoboda, který různá smyšlená vyjádření sdílí opakovaně, například tvrdil, že policie hledala vraha na ubytovně s ukrajinskými uprchlíky. Později zveřejnil i smyšlenou citaci anonymního policisty, podle něhož policie znala totožnost vraha ještě před incidentem na filozofické fakultě. Tyto zprávy policie vyvrátila a označila je za dezinformace, jelikož nevycházely z žádného ověřitelného zdroje,“ doplňuje Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.