Facebookem se šíří znovu 7 let staré video, které má ukazovat praktiky farmaceutických firem. Video se tváří, jako by bylo nahrané skrytou kamerou. „Tajná kamera. Dobře poslouchejte!!! Za tohle musí nastat trest všem, co v tom jedou… Tohle už je vrchol! A nemá to snad cenu ani komentovat,“ hraje na emoce například stránka Manipulace s počasím / 5G síť.

V prvé řadě je nutné podotknout, že video je více než 7 let staré. Pochází z května 2014. Především se však jedná o „ilustrační“ sehrané video. „Jak ilustrují následující záběry, zdraví je až na druhém místě,“ píše Deník referendum na YouTube. Ve videu si můžeme všimnout, že v roli údajného zástupce společnosti Pharma Consulting je obsazen herec Vladimír Škultéty. Vladimír Škultéty proslul například rolí Ivana Čočky (Čočkina) v seriálu „Most!“.

Se stejným výsledkem hodnotil video přibližně před rokem i Demagog.cz. „V průběhu celého videa však není upozorněno na to, že se nejedná o autentické záběry. Autoři v titulcích píší o „reportáži” a u jména herce v hlavní roli neuvádějí, že se jedná o herce. To může u diváka vyvolat dojem, že sleduje reálné záběry skryté kamery. Video pochází z roku 2014, kdy vzniklo v rámci projektu „Deset témat pro evropské volby” před volbami do Evropského parlamentu. Zuzana Vlasatá pak v květnu 2014 publikovala na webu Deníku Referendum článek nazvaný „Farmacie jakoby na zdraví nezáleželo“. Článek pojednává o problematických praktikách farmaceutických společností a je do něj vloženo popisované video. Bez jakéhokoliv vysvětlení, že se jedná o hranou scénku, a nikoliv o reportáž. Podstata videa není vysvětlena ani na YouTube kanále Deníku Referendum, kde je video umístěno,“ kritizuje Deník Referendum Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.