Jindřich Rajchl (PRO) opět sází na neznalost historie, když oprášil starý článek z Aktuálně.cz. Tady máte pokračování mé minisérie “když se ještě směla psát pravda”.  V roce 2014 se na webu Aktuálně objevila tato reportáž jednoho z jejich redaktorů popisující pochod neonacistického pluku Azov hlavním městem Ukrajiny.  Dočtete se v ní o tom, jak skoro všichni příslušníci tohoto pluku nosí hrdě nášivky SS, jak vzhlížejí k třetí říši, jak se zapojili do bojů o železniční uzel Ilovajsk, kde ztratili asi 200 mužů,“ napsal Rajchl.

Článek „Nášivky nacistů ovládly Kyjev. Noví banderovci vycenili zuby“ na Aktuálně skutečně vznikl. „Pod pomníkem ukrajinského národního buditele Tarase Ševčenka se tu šikovalo několik desítek mladých mužů v pískových maskáčích,“ píše se mimo jiné v článku.

Jenže Rajchl zapomíná, že pluk AZOV prošel o rok později proměnou. Není totiž tajemství, že pluk AZOV byl skutečně v roce 2014 semeništěm krajní pravice. Mluvčí pluku Azov Andrij Ďačenko v roce 2015 řekl, že přibližně deset až 20 procent členů tvořili neonacisté. V roce 2015 se však stal AZOV členem Národní gardy. „Mezi Azovem v roce 2014 a v současnosti je velký rozdíl. V roce 2014 to byla v podstatě soukromá polovojenská armáda se silným ideologickým kontextem nacionalismu. Azov je však třeba oddělovat ve dvou fázích. Po ukrajinské reformě ozbrojených sil byl původní kontext praporu Azov zcela změněný. Došlo k výrazné očistě. Lidé spojovaní s neonacistickou ideologií museli Azov po integraci do národní gardy opustit. Současný Azov proto nelze s tím z roku 2014 vůbec spojovat. Má stejný název, ale je třeba ho vnímat jako dvě oddělené věci,“ uvedl například bezpečnostní a vojenský analytik Vladimír Bednár pro server Refresher.

„Zakladatelé praporu Azov vyznávali krajně pravicové názory. Nynější pluk Azov ale během prvního roku prošel reformou, hlavní neonacističtí ideologové odešli, a národní garda, do níž byl vřazen, jeho členy lustruje. V současnosti má pluk kolem devíti set členů. Zatímco Kreml je před ruskými voliči démonizuje a šéf Kremlu Vladimir Putin denacifikací obhajuje agresi proti Ukrajině, svět profesionalitu vojáků Azovu respektuje. Papež například požehnal jejich manželkám,“ píše Česká televize.

Kromě toho fakt, že mezi vojáky jsou i neonacisté neznamená, že celá ukrajinská armáda je neonacistická. Zároveň faktem je, že i za Rusko bojují neonacisté.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.