Advokát a soukromý zemědělec Luděk Růžička, v roce 2021 lídr kandidát neúspěšného Volného bloku na Vysočině, se pustil do Seznamu. Důvodem je článek, který napsal Martin Stepanov pro blog Seznamu Medium. V něm popisuje vzpomínky Květy Fialové na znásilnění ruskými vojáky v roce 1945. „Seznam.cz šíří dezinformace, Květu Fialovou prý v r. 1945 znásilnili ruští vojáci. Ne, byli to sovětští vojáci ukrajinské národnosti, za to byli okamžitě popraveni. V ČR znásilnění běžně končí podmínkou,“ píše se v příspěvku.

Ve skutečnosti jde o vzpomínky slavné české herečky, která mluvila o ruských vojácích. „V květnu roku 1945 procházela Borohrádkem na Královéhradecku Rudá armáda. Tehdy tu žila se svojí rodinou Květa Fialová, pro kterou konec války znamenal trauma. Zneužili ji s revolverem u hlavy dva ruští vojáci. Oba pak zastřelili před plukem a přímo před jejíma očima. Ve svých memoárech se svěřila, že od té doby nenávidí sex,“ psali už v roce 2015 Lidovky.cz, když tehdy s herečkou dělali rozhovor.

Matka Květy Fialové přitom pobývala v Rusku, otec byl zase československý legionář bojující v Rusku. Neměla tedy důvod o národnosti pachatelů lhát.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.