Známý dezinformátor Aleš Svoboda šíří na svém Facebooku, že české předsednictví v Radě Evropské unie hodnotí zahraniční politici jako nejhorší od vzniku a kritizují ho. Přesto, že Svoboda nepřidává ke svým tvrzením jakékoliv věrohodné odkazy, příspěvek má více než deset tisíc sdílení.

Nepodařilo se nám dohledat, že by Matteo Adinolfi, Gunnar Beck, Eduard Heger nebo Eva Kailiová nějak kritizovali ČR v souvislosti s český předsednictvím. Ostatně Aleš Svoboda si vymýšlí, že předsedání znamená, že musí dané země ČR poslouchat. Předsedání znamená především hoštění schůzí Rady Evropské unie a pořadatelská země může částečně ovlivňovat i samotný program. Rozhodně to však neznamená, že má rozhodující slovo. Česká republika má v radě 12 hlasů a rozhoduje se obvykle kvalifikovanou většinou. Logiku nedává ani to, proč by ČR kritizovali europoslanci (jmenovaní jsou europoslanci). Rada Evropské unie představuje orgán, v němž jsou zastoupeny členské státy, a to vždy jedním zástupcem na ministerské úrovni zplnomocněným zavazovat svou vládu. S europarlamentem nemá nic společného a Evropský parlament má stálá sídla (Štrasburk, Brusel).

Aleš Svoboda je známý dezinformátor, který nejprve šířil hoaxy o COVID-19, následně začal šířit ruskou propagandu a pomlouvat ukrajinské uprchlíky. Vymyslel si například příběh o nemocnici v Příbrami, že zde vedení nutilo zaměstnance se očkovat a mlčet o vedlejších účincích. Nemocnice pak na něj podala žalobu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.