Deník Mladá fronta DNES připomíná blížící se třicáté výročí listopadu 1989 sérií rozhovorů s pamětníky a aktéry tehdejších událostí, mimo jiné vyzpovídal tehdejšího předsedu městské vysokoškolské rady SSM Jiřího Jaskmanického a studenta DAMU Pavla Chalupu. Na text reagovaly prohlášením různé veřejně činné osobnosti, také bývalí disidenti a významní účastníci revolučního dění.

Někteří bývalí studentští vůdci a představitelé Občanského fóra z listopadu 1989 se ostře ohradili proti článkům deníku MF Dnes. Podle nich zveřejněné rozhovory hrubě zkreslují události tehdejší doby, snaží se zpochybnit jejich význam a dehonestují jejich aktéry. Pod textem jsou podepsání Ivan M. Havel, Dagmar Havlová, Daniel Kroupa, Marta Kubišová, Jan Ruml, Vladimír Mišík, Jiřina Šiklová, Jaroslav Hutka, Olga Sommerová, Fedor Gál, Michael Kocáb, Marek Benda, Jan A. Dus, Zuzana Roithová, Jan Hřebejk, Petr Zahradník, Petr Jarchovský, Andrea Sedláčková, Petr Hlaváček, Noemi Zárubová- Pfeffermannová, Marek Tomin, Jan Štern, Jiří Oberfalzer, Nataša Dudínská, Leoš Rousek, Vratislav Doubek, Ilona Knitlová, Jan Horník, Jindřich Štreit, Ondřej Zach, Petr Kolář, Josef Lustig, Eva Lustigová, Věra Roubalová Kostlánová, František Kostlán, Ivan Fišera, Jitka Vodňanská, Jan Vodňanský.


 Text petice:

PROTESTUJEME PROTI FALŠOVÁNÍ HISTORIE

  1. výročí Sametové revoluce se teprve blíží, ale snahy o falšování historie jsou už na cestě!

S blížícím se letošním výročím je čím dál tím zřetelnější, že budeme čelit manipulativní kampani ve snaze přepsat dění kolem roku 1989 tak, aby lépe vyhovovalo některým současným politikům. Ideály stávkujících studentů, Občanského fóra a étos celého roku 1989 vycházely z víry v otevřenou a demokratickou společnost, ve které svobodná média a silná společnost občanů budou kontrolovat mocné. To se ovšem nejmocnějším lidem dneška nelíbí.

Zřejmě je rozzlobil pískot a protesty v ulicích při posledních oslavách 17. listopadu a tak se rozhodli, že si 17. listopad 2019 trochu usnadní.

Deník MF DNES, vlastněný svěřenským fondem premiéra Andreje Babiše, uveřejnil v minulém týdnu dva rozhovory (s Jiřím Jaksmanickým a s Pavlem Chalupou), v nichž se cíleně zpochybňují všeobecně známá a dobře zdokumentovaná fakta kolem organizace studentské demonstrace 17. listopadu 1989 a představitelů studentského hnutí.

Ti z nás, kteří jsme jako signatáři Charty 77, účastníci politické opozice i studentského hnutí čelili dezinformační kampani tehdejšího komunistického režimu, jsme zaraženi tím, jak podobná je současná taktika té ze 70. a 80. let minulého století.

V rozhovorech s vytipovanými lidmi se objevují nehorázná tvrzení, která zřejmě mají znevážit a očernit stávkující studenty v očích veřejnosti:

„…pietní akce 17. listopadu 1989 na Albertově byl můj nápad“ (Jaksmanický)

nebo

„…snad po týdnu se tam (v Disku) objevil takzvaný celostátní studentský stávkový výbor…

…tam to vypadalo jako papalášské doupě – na stole whisky, víno, americké cigarety…

„…i přes naši nechuť pak do Disku svolávali fakultní výbory z celé republiky“ (Chalupa).

Jelikož se MF DNES nesnažila ověřit tyto nové, překvapivé informace z jiných zdrojů, můžeme se jen domýšlet, že deník s radostí slouží jako prostředek k šíření konspiračních teorií a diskreditaci představitelů a událostí roku 1989.

Seriál se ironií osudu jmenuje „30 let svobody“ a je zřejmě plánován jako příprava na podzimní střet Andreje Babiše s minulou i současnou opozicí.

Podporujeme zkoumání naší nedávné historie a vítáme snahu dát hlas širokému spektru lidí, díky nimž byla Sametová revoluce možná. Ale snaha zpochybnit integritu lidí, kteří soustavně hájí hodnoty roku 1989, je něčím jiným.

Vyzýváme veřejnost a novináře zejména, aby se takovým pokusům aktivně postavili!

V Praze dne 8. srpna 2019


„Mne konsternuje, že v roce 2019 chce někdo diktovat novinám s kým mají a nemají dělat rozhovory. Vytrhnout dvě jména ze seriálu rozhovorů, je z mého pohledu velmi hloupé. Seriál je třeba vnímat jako celek. Nabízí různé pohledy různých aktérů událostí roku 1989, a to tak, aby byl obrázek pokud možno co nejúplnější. Jestli chce někdo interpretovat události roku 1989 tendenčním způsobem, je to projev jeho svobodné vůle a jeho právo, ale Mladá fronta Dnes je tu proto, aby ukazovala realitu tak, jak se skutečně stala, nebo jak ji vnímali různí aktéři té doby,” řekl ČTK šéfredaktor deníku MF Dnes Jaroslav Plesl.

Opačného názoru však je například historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek. „Když čtu ty rozhovory, vidím tam řadu zkreslení nebo i směsici různých mýtů a legend. Na stranu jedné je dobře, že dostávají prostor pamětníci různého druhu, na stranu druhou je dobré apelovat na redakce, aby tiskli rozhovory, v kterých jsou fakta ověřená.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.