Městské legendy (Urban legends) zažívají nový “boom”. Lidé napříč republikou sdílejí různé zaručené informace, jak ukrajinské děti budou zvýhodněny ve školách nebo v mateřských školkách. Jedná se přitom o nesmysl. Například Jarmila Klímová tvrdí, že se na střední školy hlásí „desítky tisíc našich spřátelených dětí z UA, které mají stanovené úplně jiné podmínky pro přijetí, samozřejmě výhodnější.“ To je samozřejmě nesmysl. Na střední školy s maturitou si podalo přihlášku přes 1280 ukrajinských uprchlíků, nikoliv desetitisíce a nijak zvýhodňováni nejsou. Musí totiž například prokázat znalost českého jazyka, který se zatím neměli šanci naučit.

Jindy jsou sdíleny „zaručené“ informace o tom, že údajně ve školách dávají přednost ukrajinským dětem před českými. Zápisy do mateřských školek přitom teprve budou v květnu. Většina radnic přitom chce, aby zapisované děti měly trvalé bydliště v dané obci (případně v obci se kterou mají smlouvu). Nově příchozí lidé z Ukrajiny přitom dostávají dočasnou ochranu. Pro ně jsou zřizovaný speciální adaptační skupiny, ale ty nejsou zřizovány na úkor míst v „běžných“ školkách.

Šíří se také fámy, že lidé přicházející z Ukrajiny dostávají zadarmo potraviny v supermarketech nebo benzín. Že se jedná logicky o nesmysl je už zřejmé z toho, že pokud by tomu tak bylo, rychle by vznikl černý trh s levnějším zbožím.

Typickým příkladem jak urban legends se šíří si můžeme také ukázat na příklad příspěvku Daniela Vávry. Ten v jednom příspěvku použil spojení “jedna paní mojí ženě povídala” a následně popřel, že by se jednalo o příběh “jedna paní povídala”. V tomto případě mělo jít o rozhovor, co vše Ukrajinky dostávají zadarmo.

Vše to může zajít až do takové fáze, že lidé jsou schopni věřit na existenci ostrova, který existuje jen v knihách.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.