Jindřich Rajchl na Facebooku šíří příspěvek, který hraničí se šířením poplašné zprávy. Zveřejnil text mailu, který měl zaslat Ing. Petr Severa, vedoucí zdravotnického odboru na krajském úřadě v Ústeckém kraji. Podle něj jde o přípravu na mobilizaci. Ve skutečnosti však mobilizuje maximálně Rajchl a to své příznivce na demonstraci, která se uskuteční v neděli.

V textu e-mailu je jasně uvedeno, že se jedná o zkoušku připravenosti. Takové zkoušky probíhaly už v minulosti a nikdy ke skutečné mobilizaci armády nedošlo. Jsou dohledatelné například články z roku 2015, 2016 či 2017. Podobný nesmysl se nedávno šířil i na Slovensku. I zde úředníci museli vysvětlovat, že jde jen o zkoušku.

Na šířený hoax nás upozornil Václav Feigl, který je zastupitelem ve městě Štětí, tedy také ve městě, které se nachází v Ústeckém kraji.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.