Pavel Zítko je znám tím, že své nesmysly šíří především proto, aby na svých důvěřivcích vydělal. Někteří lidé mu posílají tisíce korun, kromě toho však prodává nejrůznější podvodné produkty. Nejprve lákal na neexistující kryptoměnu důvěřivé Čechy s tím, že zbohatnou. Vlajkovou lodí Zítkova sortimentu se pak stal „zázračný“ fén, který podle něj vysílá vysokofrekvenční záření a vytváří z běžné vody vodu „studánkovou“. Nyní prodává optimimalizátor energie, který vám poté, co ho zapojíte do elektrické sítě, prý ušetří až 500 eur ročně.

Zítkův produkt má fungovat na principu jalové energie. Zítko chce své důvěřivce přesvědčit, že tuto energii lze nějak využít. Ve skutečnosti jalová energie (přesněji jalový proud) je elektrická energie nebo proud, který nekoná žádnou užitečnou práci, ale pouze zatěžuje elektrickou síť. Jalová energie nebo proud se vyskytuje u některých spotřebičů, které potřebují vytvářet magnetické pole, jako jsou například elektrické motory, svářečky nebo zářivky. Jalová energie nebo proud se neustále přelévá mezi spotřebičem a zdrojem elektrické energie, což způsobuje ztráty a náklady. Vzhledem k nákladům na energie a ekologickým aspektům výroby elektrické energie je snaha kompenzovat jalový výkon. Tento jev je možné vyrovnávat připojením opačně orientovaného prvku k indukčnosti, tedy kondenzátorem. Vracející se jalový výkon je “uchován” v kondenzátoru a poté už putuje jen mezi kondenzátorem a indukčním spotřebičem. Touto kompenzací se sníží odběr jalového výkonu, zákazník nemusí platit cenové přirážky a dojde k poklesu nákladů na odběr elektrické energie.

Další podvod dokonce dopálil i Jiřího Černohorského, který mu za jeho podvody přeje kriminál.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.