Zinscenované video kremelských dezinformačních masmédií se rozšířilo po sociálních sítích i na propagandistických stránkách. Falešné video šířil například i bývalý poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Prokremelská média psala v uplynulých dnech o údajných sabotážních akcích ukrajinské armády na území samozvaných republik. Jako důkaz předkládala, včetně kremelského prvního kanálu, „zničené vybavení“, které údajně patřilo Ukrajincům. Také tvrdila, že byla zničena dvě bojová vozidla pěchoty a bylo zabito pět „ukrajinských sabotérů“.

Ukrajinský vojenský portál však prokázal, že ve videu se nejedná o vybavení ukrajinské armády, ale ruský obrněný transportér BTR-70. Zřejmé je to právě z reportáže kremelského prvního kanálu. Vozidlo má speciální palebné otvory a boční poklop. „Takové modernizované modely byly sériově vyráběny v Arzamas Machine-Building Plant pro ruskou armádu od roku 2006 až do nedávné doby,“ píše mil.in.ua. A předložil fotografie dokazující rozdíl mezi ukrajinskými a ruskými vozidly.

Znimok ekrana 2022 02 22 o 11.50.39 1

Znimok ekrana 2022 02 22 o 11.53.50 1

Znimok ekrana 2022 02 22 o 11.52.42 1 1

Zdroj: Stopfake


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.