Například i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná se rozhořčila nad tím, že Zetor plánuje přesunout výrobu do Indie. Nazvala ho přitom národním klenotem a přesun svádí na neschopnost vlády pomoci podnikům.

Zetor je však slovenskou společností. Jediným akcionářem firmy je bratislavská společnost HTC Investments. Od roku 2014 až do roku 2020 tržby klesaly, z 3,8 miliardy v roce 2014 na 1,86 miliardy v roce 2020. V dalších letech se mírně zvýšily a byly přes dvě miliardy, za loňský rok firma ještě nezveřejnila výroční zprávu. Mezi lety 2018 až 2022 skončilo hospodaření v zisku jen jednou, ztráty se pohybovaly mezi 100 a 220 miliony korun.

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors dá na konci července výpovědi 111 lidem, v podniku tak skončí na konci září. V Brně má zůstat pouze vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA, uvedla firma už loni na podzim. Výroba v Brně zanikne ke konci letošního roku.

„Příští rok představíme novou generaci traktorů Zetor, jejímž cílem je získat pevnou pozici na nejnáročnějších trzích na světě. Tyto nové modely nebudou mít motory a převodovky značky Zetor,“ uvedl Róbert Harman ze slovenské společnosti ZETOR TRACTORS.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.